Gündem Özel

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nı hakkımızda gerçeğe aykırı iddialar ve iftiralarla dolu duyurusunu silip, özür dilemeye davet ediyoruz.


Bundan 1,5 yıl önce TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın Gıda Dedektifi hesabı yayınlarıyla ilgili ortaya attığı bu itiraf niteliğindeki metin geçen süreçte mahkemelerde bizleri susturmaya çalışan firmalar tarafından kullanılmakta, TMMOB adı kullanılarak sanki bir mahkeme kararıymış gibi aleyhimizde kanıt olarak sunulmaktadır. Tamamı mesnetsiz iddialarla dolu bu yazıyı elbette kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Geçen süreçte alnımız ak, başımız dik şekilde yayınlarımıza devam ederken, bu yazıyı kaleme alanların hiçbir yasal girişimde bulunmadığını da belirtmek istiyoruz. Bu yazıya imza atanlar iftiralarını ve iddialarını doğrulamakla yükümlüdür. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nı dayanaksız ithamlar ve iftiralarla duyurular yapmak yerine; eğer ortada suç teşkil eden bir durum varsa hakkımızda gereğini yapmaya ya da bu utanç dolu metni sitelerinizden kaldırarak özür dilemeye davet ediyorum.

“Bilgiden ve bilimden uzak, yaşamın gerçeğinden kopuk, donanımsız, etiket beyanatlarının ne anlama geldiği bilmeden yanlış telaffuz ederek, insanların tükettiği gıda ürünlerinin sağlığa zararlı olduğuna dair temelsiz yönlendirmelerde bulunarak yasalar karşısında suç işlemektedir.”

tmmob gıda mühendisleri odası
Resim

1,5 yıllık süreçte Gıda Mühendislerine karşı bizi kışkırtan, düşmanlığı körükleyen ve en önemlisi 5 yıla yakın süredir yaptığımız kamuya açık çalışmaları hiçe sayan mesnetsiz ve vicdansız bir kalemden çıkma bu yazıyı külliyen reddediyoruz. Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan bu yazıya karşılık biz de bugüne kadar yaptığımız yayınlarla, sizlerin şahitliğiyle ve vicdanımızla dimdik ayakta duruyoruz. Gıda gününde açık ve net olarak çağrı yapıyoruz; gıda mühendislerinin tamamını temsil eder şekilde; yüksek sesle, egolu bir yaklaşımla ve zorunlu olarak üye yaptığınız 21 bin kişinin varlığına güvenerek gerçekleştirdiğiniz bu duyuru; 1,5 milyona yakın kişinin yıllardır öz iradeleriyle takip ederek faydalandığı bir hesabı hiçe sayma özgürlüğü ve gücünü size vermemektedir.

Kaldı ki, bahsi geçen iddiaların hiçbirini kanıtlayamaz, yayınlarımızda mevzuata, hukuka ya da bilime aykırı tek kelime bulup ortaya koyamazsınız. Ya bu yazı hakkında ifade ettiğiniz gibi gereğini yapıp, 1,5 yıldır gitmediğiniz mahkemelere gidin; hesaplaşalım. Yok buna niyetiniz yoksa, bu hedef gösteren ve mahkemelerde aleyhimize kullanılan iftira dolu ifadeleri ortadan kaldırıp özür dileyin. Mesnetsiz ifadelerle hesabımızı adeta suçlu ilan ettiğiniz bu metniniz hakkında sizleri kamuoyu nezdinde çağrı yapıyoruz. Biz, Türkiye’nin en büyük sosyal topluluklarından biri olarak sorumluluğumuzun gereğini yapıp cesur, korkusuz ve dürüst yayınlarımızla gıdamıza yüzbinlerin desteğiyle sahip çıkıyoruz.
#NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri