Bisküvi ve Kurabiye

Ülker Halley Muzlu Pasta Tadında Sandviç Bisküvi


Piyasaya yeni çıkan ve henüz market raflarına gelmeden nasıl oluyorsa; sosyal medyadaki “nasıl da tattım”, “ürünü tattım, işime baktım” tarzı hesaplarda reklamı yapılmaya başlanan Ülker Halley Muzlu Pasta Tadında ürününü inceleyeceğiz. Ürün 210 gr.’lık paketlerde 7 adet olarak satılıyor. Ürünün tek adedi 30 grama denk gelirken, bu aynı zamanda tek porsiyon olarak kabul ediliyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Şeker ve İnvert şeker şurubu içeriyor. Üründe ayrıca Bitkisel yağ olarak Palm yağı tek başına yer alırken, ürün ayrıca kakao yağı ile tam yağlı süttozu içeriyor. Üründe bu haliyle tek adette 14 gr. şeker yer alırken, bu da sadece 30 gr.’lık tek adet tüketiminde yaklaşık 7 tane küp şeker yemekle eşdeğer görülebilir. Üründe ayrıca tek adette 5,1 gr. yağın 2,7 gr.’lık kısmının doymuş yağ olduğunu söylemek gerekiyor. Üründe buna göre ilave şekerden gelen kalori oranı %40 gibi yüksek bir orana denk geliyor. Üründe ayrıca doymuş yağdan gelen kalori oranının da %17,3 olduğunu söylemek gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı tüketim kriterleri açısından ürünlerden alınan kalorinin maksimum %10’unun ilave şeker ve doymuş yağdan gelmesini öneriyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında nem verici, kabartıcı ve emülgatör katkı maddeleri yer alıyor. Üründe sığır jelatini yer alırken, içeriği bilinmeyen yapay aroma vericiler içeriyor. “Muzlu pasta tadında” diye satılan üründe muz oranından daha yüksek oranda tuz ve aroma verici yer alıyor. Ürün %0,1 yani binde 1 oranında muz tozu içerirken, üründeki muz kokusu ve tadı yapay aromalarla veriliyor. Ürünün ayrıca eser miktarda sayılabilecek oranda yumurta ve fındık içerdiğini de söyleyelim. Üründe son olarak un işlem maddesi olarak bilinen sodyum metabisülfit olduğunu da belirtmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Buğday unu, Şeker, İnvert şeker şurubu, Su, Bitkisel yağ (Palm), Kakao yağı, Kakao kitlesi, Tam yağlı süttozu, Yağsız süttozu, Nem verici (Sorbitol), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Sığır jelatini, Emülgatörler (Amonyum fosfatidler, Poligliserol polirisinoleat, Soya lesitini), Aroma vericiler, Tuz, Muz tozu (%0,1), Apsir çiçeği ekstraktı, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Un işlem maddesi (Sodyum Metabisülfit), Yumurta, Fındık.
🔍Ülker Halley Muzlu Pasta Tadında Besin Değerleri
👉Enerji 140 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 5,1 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,5 gr.
👉Tuz 0,12 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri