Gündem Özel

Giresun’da ıspanaklara karışan zehirli bitki sebebiyle 6 kişi hastanelik oldu.


Giresun’da önceki gün korkutan bir olay yaşandı. Kentte, ıspanak yedikten sonra atropin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 6 kişi, taburcu oldu. Giresun İl Sağlık Müdürlüğü son günlerde alınan ıspanakların tüketilmemesi uyarısında bulundu. Tam 2 yıl önce İstanbul’un Esenyurt semtinde benzer bir durum yaşanmış, onlarca kişi hastanelere akın etmişti. Günler süren ve yayılan zehirlenmeler ıspanak zehirlenmeleri şeklinde uzun süre gündemde kalmıştı. O dönem İstanbul Tarım İl Müdürlüğü ıspanaklarda incelemeler yapmış ve incelemeler sonucunda ıspanaklara karışan “Güzel avrat otu” bitkisi sebebiyle zehirlenmelerin yaşandığını açıklamıştı.

Bu sefer Giresun’da, aynı işletmede çalışan 6 kişi dün akşam yemeğinde ıspanak yedikten sonra mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurdu. Atropin zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alınan 6 kişi bugün tedavilerinin tamamlanması üzerine taburcu oldu. DHA’da yer alan habere göre, konu ile ilgili Giresun İl Sağlık Müdürlüğü’nden bir de açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada “Özellikle ıspanak içerisinde yer alan güzel avrat otu olarak bilinen atropa belladona bitkisi kaynaklı olabileceği düşünüldüğünden son günlerde market ve manavlardan alınan ıspanakların tüketilmemesini siz halkımızdan özellikle rica ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Giresun Valiliği ise konuyla ilgili olarak; “Bugün Giresun Eğitim Araştırma Hastanemiz ve Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet hastanemize başvuran ve şikayet olarak intoksikasyon (zehirlenme) bulguları bulunan toplam 6 vatandaşımızın yapılan ayrıntılı anamnez ve muayenesi sonucu aynı işletmede çalıştıkları ve atropin zehirlenmesi benzeri bulgularla hastaneye başvurdukları belirlenmiştir. Takip ve tedavilerine acil olarak başlanan vatandaşlarımızın nasıl zehirlendikleri ile ilgili geniş çaplı araştırma başlatılmış olup tedavileri yoğun bakımda devam etmektedir. Yemek kaynaklı bir zehirlenme olması ihtimali dahilinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birlikte analizlerimiz devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri