Peynir

Bahçıvan Laktozsuz Dilimli Beyaz Peynir


Piyasada yer alan farklı peynir çeşitlerini incelemeye devam ediyoruz. Aromalı ve soslu peynirlerden sonra şimdi de ülkemizde de gittikçe artan laktoz intoleransı olan bireyler için üretilen laktozsuz ürünlerden birini inceleyeceğiz; Bahçıvan Laktozsuz Dilimli Peynir. 420 gr.’lık paketlerde 3 dilim olarak satılan laktozsuz beyaz peynir haricinde aynı ürünün laktozsuz süzme peynir ve laktozsuz labne çeşitleri de yer alıyor.

İlk olarak içeriğinde yararlı bakteriler bulunan bu ve benzeri fermente ürünlerde peynirin oluşumu aşamasında laktoz doğal olarak glikoz ve galaktoza dönüşüyor. Fakat özellikle laktaz enzimi ilavesiyle ürünler tam laktozsuz hale getiriliyor. Bu durum özellikle laktoz intoleransı olan bireyler için önem taşıyor. Peynire laktaz enzimi ilavesi peynirin besin değerinde ya da yapısında herhangi bir değişime sebep olmuyor. Sindirim sistemi rahatsızlığı olan laktoz intoleransı, başta şişkinlik, ishal ve karın ağrıları olmak üzere birçok sindirim problemine yol açabiliyor. Vücutta normalde sentezlenen laktaz enzimi, laktoz intoleransı olan bireyler için haricen alınması gerekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda da geleneksel peynir yapımında olduğu gibi pastörize inek sütü, tuz, peynir kültürü ve peynir mayası kullanılan üründe katkı maddesi olarak koruyucu potasyum sorbat içeriyor. Üründe ayrıca yarım yağlı süt kullanılıyor. Bu haliyle 140 gr.’lık tek dilim üründe 14 gr. yağ bulunuyor. Ürün tek dilimde ayrıca 22,4 gr. protein içerirken yine sütten gelen ve fermentasyon ile yüksek seviyeye ulaşan 798 mg. Kalsiyum ve 490 mg. Fosfor bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize İnek sütü, Tuz, Peynir kültürü, Peynir mayası, Laktaz enzimi, Koruyucu (Potasyum Sorbat)
🔍Bahçıvan Laktozsuz Dilimli Beyaz Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 227 kcal
👉Karbonhidrat 2,8 gr.
👉Yağ 14 gr.
👉Protein 22,4 gr.
👉Kalsiyum 798 mg.
👉Fosfor 490 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (140 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri