Peynir

Pınar Labne Limon Cheesecake Soslu Taze Peynir


Son dönemde piyasaya çıkan süt ürünlerinden birini inceleyeceğiz; Pınar Labne Limon Cheesecake Soslu Labne Peynir. Kendini Labne’nin mucidi olarak tanımlayan Pınar markasıyla piyasaya çıkan bu ürün haricinde ayrıca mantarlı, sarımsaklı ve frenk soğanlı iki çeşidi daha bulunuyor. 180 gr. paketlerde satılan peynire “ürün” diyoruz çünkü içeriğinde peynir haricinde çeşitli katkı maddeleri bulunuyor. Bu da inceleyeceğimiz ürünü bir peynirden ziyade, endüstriyel bir ürün olarak öne çıkartıyor. Aynı markaya ait standart labneye göre üründe daha az protein ve sütten gelen yağ olduğunu belirtmek gerekiyor. Standart labnede 100 gr.’da 354 mg. Kalsiyum bulunuyorken, bu aromalı ve soslu ürünlerdeki kalsiyum oranı tüketiciye beyan edilmiyor.

Ürün içeriğinde ilk sırada Pastörize inek sütü yer alırken, ürün ayrıca %8 oranında Limon cheesecake sos içeriyor. Üründeki bu sos içeriğinde ise ilk 3 sırada; Şeker, Su ve Kıvam arttırıcı olarak modifiye nişasta göze çarpıyor. Sos içeriğinde %1,7 oranında limon suyu konsantresi yer alıyor fakat bu limon suyunun %8 oranındaki cheesecake sos içeriğinde %1,7 oranında yer aldığını yani son üründeki oranının %0,013 yani binde 1,3 olduğunu belirtelim. Zaten sos içeriğinde limon suyundan daha fazla oranda yapay aroma verici olduğunu da görüyoruz. Sos içeriğinde ayrıca nişasta bazlı bir tür şeker olan maltodekstrin, asitlik düzenleyici ve renklendirici olarak da beta karoten olduğunu da belirtelim. Üründe ayrıca kıvam arttırıcı olarak Guar gam ve Keçiboynuzu gamı bulunuyor.

Bu haliyle ürün 30 gr.’lık tek porsiyonda 46,8 kcal enerji içerirken, sütten gelen laktozun da dahil olduğu 1,2 gr. şeker, sütten gelen 3,6 gr. yağ ve 1,2 protein bulunuyor. Ürünün besin değeri tablosunda lif bulunmadığını öğrenirken, bir süt ürünü olarak satılan bu üründe kalsiyum oranı tüketiciye beyan edilmiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize İnek sütü, Limon cheesecake sos (%8) [Şeker, Su, Kıvam arttırıcı (Modifiye nişasta), Aroma verici, Limon suyu konsantresi (%1,7), Yağsız süttozu, Maltodekstrin, Asitlik Düzenleyici (Trisodyum sitrat), Renklendirici (Beta karoten)], Laktik asit bakteri kültürü, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı)
🔍Pınar Labne Limon Cheesecake Soslu Taze Peynir
👉Enerji 46,8 kcal
👉Şeker 1,2 gr.
👉Yağ 3,6 gr.
👉Protein 1,2 gr.
👉Lif Yoktur
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri