Süt ve Sütlü İçecekler

Tarım Kredi Kooperatifleri Muz Aromalı Süt


Son dönemde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından alışveriş yapılması önerilen Tarım Kredi Kooperatifleri markalı ürünleri Tarım Kredi marketlerinde inceledik. Paketli endüstriyel ürünlerin çoğunluğunun fason üretim modeliyle kooperatif dışındaki firmalar tarafından üretildiğini, tüketiciye de etiket üzerinden üretici firma bilgisi beyan edilmediğini yerinde tespit ettik. Bu arada neden fotoğraf çektiğimiz soruldu “gizli bir bilgi mi var?” diyerek tüketici hakkımızı kullandığımızı belirttik. İlk olarak 200 ml’lik pipetli kutularda çocukları çeken tasarımlarıyla Tarım Kredi Kooperatifleri Muz Aromalı Süt ürününü inceleyeceğiz. 

Tabi kooperatif ürünü ve devletin de desteklediği bir oluşum olunca akıllara en kaliteli bileşenlerin en uygun fiyatla satıldığı bir ürün geliyor. Fakat ürünün içeriğinde baktığımızda sıradan bir endüstriyel üründen farklı bir şey göremiyoruz. İlk olarak üründe doğal muz bileşeni bulunmadığını belirtelim. Ürün %94 oranında inek sütü ve %5 ilave şeker içerirken, %1 oranda da doğala özdeş muz aroması içermektedir. %1 muz koymak yerine, muz aroma vericisi konularak devlet eliyle önerilerek, ucuz kaliteli diye satılan bu ürünün kooperatif markalı bir ürün olarak satılması tüketiciyi alenen aldatıyor. Ürün içeriğinde kullanılan doğala özdeş aromanın doğal bir bileşen olmadığını, kimyasal yollarla sentezlenen ya da izole edilen ve kimyasal yapısı, doğal aroma maddeleri ile aynı olan yapay katkı maddeleri olduğunu hatırlatalım.

Bu haliyle satış hedefinde de çocukların olduğu ambalajından da anlaşılan ürün 200 ml’lik tek kutusunda 10 gr. İlave sofra şeker içeriyor. Bu da tek su bardağı süte eklenmiş 5 tane küp şeker ve aroma verici içeriğinden başka bir şey ifade etmiyor. Üründe bunların yanı sıra doğal muz içeriği bulunmazken, koruyucu veya renklendirici bulunmadığını da belirtelim.

Ürünün kooperatif üretimi olmadığını ve üretici isminin de tüketiciye beyan edilmediğini söylemiştik. Yaptığımız incelemeye göre etikette belirtilen işletme kodu üzerinden ürünün Konya’da 42-0047 işletme onay kodu ile faaliyet gösteren Meysüt Meyve Süt ve Gıda Mamulleri Sanayi Ticaret A.Ş. firması tarafından fason olarak üretildiğini öğreniyoruz. Firmanın peynir altı suyu tozu ve süt tozu üretimi yaptığını, Şıkırık ve Bolky markalarıyla muz ve çilek aromalı sütler ürettiğini belirtelim. Yani kooperatif algısının altından normalde rafta görüp almayacağınız bir markaya ait, üretici firma beyanı yapılmayan fason bir ürün çıkmıştır. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: İnek sütü (%94), Şeker (%5), Doğala özdeş muz aroma vericisi
🔍Tarım Kredi Kooperatifleri Muz Aromalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 154 kcal
👉Şeker 24 gr.
👉Yağ 2,4 gr.
👉Protein 6,2 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri