Çikolata ve Gofret

Ülker Vegan %53 Bitter Çikolata


Son günlerde tarafımıza da çokça sorulan bir ürünü inceleyeceğiz. İlk bakışta büyük bir yenilik ya da sağlıklı bir ürün algısı oluştursa da Ülker Vegan Çikolata aslında bildiğiniz bitter çikolata. Ürünün etiketindeki yasal isminden de bunu görebiliyorsunuz. 60 gr.’lık Vegan temalı yeşil tasarımlı ambalajlarda satılan Ülker Vegan Çikolata %53 oranında kakao kuru maddesi içerirken, vegan olmasından ziyade sade içeriğiyle dikkat çekiyor. Ürünün badem sütü veya benzeri bir vegan bileşenle üretilmiş ya da tamamen hayvansal ürünlerden arındırılmış bir prosesin ürünü olarak sunulmadığını baştan söylemek gerekiyor.

Ürün içeriğinde en dikkat çekici farklılık olarak; Ülker markalı diğer bitter çikolatalarda bulunan sade yağ ilavesinin yer almadığını söyleyebiliriz. Fakat ürün buna karşılık hayvansal bileşenler olan süt ve yumurta içeren ürünlerle aynı fabrikada ve hatta aynı hatta üretiliyor. Bu haliyle Vegan diye bu ürünü alan tüketicilerin, aynı ürünün üretildiği bantta süt ve yumurta gibi bileşenlerin Alerjen uyarılar kısmında da beyan edildiğini bilmeleri gerekiyor. Bu da ürünün ne kadar “Vegan” olduğunu tartışmaya açıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada; Sofra Şekeri yer alıyor. Üründe sırasıyla kakao kitlesi ve kakao yağı bulunuyor. Üründe %53 oranında kakao kuru maddesi yani kakao kitlesi ve kakao yağı toplamı yer alıyor. Ürün 100 gr.’da 46 gr. şeker içeriyor. Bu da 60 gr.’lık tek paket üründe 27,6 gr. yani yaklaşık 14 tane küp şeker kadar ilave şeker yer aldığını gösteriyor. Üründe lif oranı ise 60 gr.’lık tek pakette 4,7 gr. gibi yüksek bir düzeyde yer alıyor. Bu da ürünün yüksek kakao içeriğinden kaynaklanıyor. Genelde sütlü çikolatalara göre çok daha yüksek oranda lif içermesi, bitter çikolataların ortak özelliği olarak dikkat çekiyor. Ürün bu temel bileşenlerin yanında Emülgatör olarak Soya lesitini yerine; Ayçiçek lesitini içeriyor. Üründe koruyucu, tatlandırıcı veya herhangi bir ilave katkı maddesi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Emülgatör (Ayçiçek lesitini)
🔍Ülker %53 Bitter Vegan Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 323 kcal
👉Şeker 46 gr.
👉Yağ 34 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Lif 4,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri