Krema Sos ve Ezmeler

Tarım Kredi Kooperatifleri Fındık Ezmesi


Dün paylaştığımız Tarım Kredi Kooperatifleri markalı fakat fason olarak üretilen ürün birçok takipçimizin dikkatini çekti. Geçmiş yayınlarımızdan çoğunuz anlattıklarımıza şaşırmazken, yeni takip eden veya etiket bilincini henüz geliştiren takipçiler ise duruma hayli şaşırdı. Oysa biz, markadan ziyade içeriğin, reklam ve ambalajlardaki algılardan ziyade etiketin önemini yıllardır vurguluyoruz. Buradan da şunu anlıyoruz ki, kim önerirse önersin hiçbir ürünü gözü kapalı tercih edip, etikete bakmadan almayın. Bu çerçevede şimdi de yine Tarım Kredi Kooperatifleri markalı ve yine fason üretilen Fındık Ezmesi ürününü inceliyoruz.

Tarım Kredi Birlik A.Ş. tarafından fason olarak Ankara’da faaliyet gösteren Patiswiss firmasına ürettirilen ürün 400 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün içeriğinde %70 oranında fındık, sofra şekeri ve vanilin olarak bilinen yapay vanilya aroma vericisi dışında herhangi bir bileşen bulunmuyor. Ürün içeriğinde bu haliyle 100 gr.’da 33 gr. şeker yer alırken, üründeki lif oranı ise 6,8 gr. olarak beyan ediliyor. Ürün ayrıca 100 gr.’da fındıktan gelen 44 gr. yağ ve 9,9 gr. protein de içeriyor. Bu yüksek yağ oranında dikkat çeken ise doymuş yağ oranının sadece 2,7 gr. olmasıdır. Bu da fındığın yüksek oranda doymamış yağ içermesiyle ilgili olup, sağlıklı tüketim adına fındığın ve fındıktan gelen yağın önemini göstermektedir. Fakat bu yağın da yüksek kalori içerdiği elbette tüketim aşamasında unutulmamalıdır.

Bu açıdan bakıldığında – sofra şekeri ve yapay aroma verici haricinde katkı maddesi bulunmayan üründe, üretici firmayı araştırdığımızda daha farklı bir detayla karşılaştık. Öyle ki, Patiswiss firması kendi markasıyla ürettiği aynı ürün içeriğinde %70 değil, %77 fındık kullanırken ürün bu haliyle daha az şeker ve dolayısıyla daha yüksek lif içeriyor. Fakat Tarım Kredi Kooperatifleri için üretilen üründe “az şeker, çok fındık” ibaresi yer almasına rağmen ürün fason üreticinin kendi ürününe göre daha az fındık, daha çok şeker içermektedir.

Yani bu sefer de; kooperatif markasıyla olumlu bir algı oluşturulan fakat üretici firmanın açık ve net şekilde beyan edilmediği, üretici firmanın kendi üretiminden daha iyi bir içeriğin de ortaya konulmadığı bir ürünle karşı karşıyayız. Oysa bir kooperatif markasının fark yaratmak adına çiftçilerden satın aldığı fındığı daha bol, endüstriyel olarak ürettiği şekeri daha az kullanması beklenir. Ne dersiniz? Çok mu bekleriz!? #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Fındık (%70), Şeker, Vanilin
🔍Tarım Kredi Kooperatifleri Fındık Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 168 kcal
👉Şeker 9,9 gr.
👉Yağ 13,2 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif 2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.)ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri