Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Peynir

Muratbey Rende Mozzarella


İtalya’da üretilerek dünyaya yayılan ve son dönemde ülkemizde de taze sütten üretilerek satılan mozzarella peyniri yaygın olarak pizza ve makarnada kullanılıyor. Bugün sizlerle içeriğinde emülsifiye edici tuz, koruyucu veya renklendirici gibi katkı maddeleri bulunmayan taze sütten Türkiye’de üretilen Muratbey Rende Mozarella ürününü inceleyeceğiz. Ürün 150 gr.’lık paketlerde rendelenmiş olarak tüketime hazır şekilde satılıyor. Ambalaja baktığımızda ürün etiketinde farklı dillerdeki içerik ve besin değerleri beyanları göze çarpıyor. Araştırdığımızda ürünün birçok farklı ülkeye ihraç edildiğini anlıyoruz. Bu açıdan İtalya’dan dünyaya yayılan bu peynirin ülkemizde üretilerek birçok farklı ülkeye ihraç ediliyor olması dikkatimizi çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda Eatycat Türkiye hesabından Muratbey markalı yerli ürünlerin İngiltere’deki marketlerde yer aldığından bahsetmiştik.

İlk olarak üründe Yarım yağlı pastörize inek sütü, kalsiyum klorür, peynir mayası ve tuz haricinde herhangi bir bileşen bulunmadığını etiket beyanı üzerinden söyleyelim. Ürün bu haliyle taze sütten üretilerek rendelenip paketlenerek raflarda satışa sunuluyor. Üründe süt yağı oranı kuru maddede %42 oranında yer alıyor. Ürünün 30 gr.’lık tek porsiyonda içeriğinde sütten gelen 6 gr. yağ ve 8 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca yine tek porsiyonda 189 mg. Kalsiyum ve 170 mg. Fosfor içeriyor. Böylelikle tek porsiyon ürün günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacının %24’ünü karşılıyor.

Tabi mozarella peyniri özellikle pizzaya tadıyla ve dokusuyla eşsiz bir değer katıyor. Bu bağlamda mozarellanın lezzetinin yanı sıra; pizzaya kattığı doku da önem taşıyor. İtalya’nın Battipalia bölgesinde üretilmeye başlanan bu peynir özellikle kendine has erime özellikleriyle dünyaca ün kazanıyor. Geleneksel mozarella manda sütünden üretilirken, inek sütüyle üretilen mozzarella çeşitlerine de rastlanıyor. İtalya’da bu çeşitlere “Mozzaerella Fiordilaette” ya da “Bocconcino” gibi isimler veriliyor. Rendelenmemiş haliyle yumuşak bir dokusu olan mozzarella, 10-15 cm çapında ve 125-350 gr. ağırlığında küre ya da yumurta şeklindeyken rendelenmiş haliyle tüketime hazır olarak sunuluyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Stabilizör (Kalsiyum Klorür), Peynir mayası, Tuz, Kültür
🔍Muratbey Rende Mozzarella Besin Değerleri
👉Enerji 88 kcal
👉Karbonhidrat 0,18 gr.
👉Yağ 6,3 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Tuz 0,3 gr.
👉Kalsiyum 189 mg.
👉Fosfor 170 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri