Gündem Özel

BİM, fahiş fiyat soruşturması kapsamında verilen tarihi ceza ile ilgili resmi açıklama yaptı.


Dün Rekabet Kurumu tarafından kamuoyuna duyurulan rekor para cezalarıyla ilgili olarak tartışmaların odağındaki Bim Birleşik Mağazalar A.Ş. firmasından resmi açıklama yapıldı. Açıklamada “İki yıldır yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, 5 zincir markete ve bir tedarikçiye “kartel” oluşturdukları iddiasıyla ciroları oranında tarihte görülmemiş ağır cezalar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi. Bim açıklamasında ayrıca “Son 25 yılda Türkiye’de enflasyonun düşmesine önemli katkılarda bulunduğu” vurgusu yaptı. Dünkü kamuoyu duyurusuna göre BİM markasıyla bilinen Birleşik Mağazalar A.Ş. firmasına Rekabet Kurumu tarafından 958 milyon₺ tutarında rekor bir ceza kesilmişti.

“Fahiş fiyat” iddialarını indirim market zincirleriyle ilişkilendirmek amacıyla verilen cezalar, siyasi yönlendirmelerden bağımsız, tarafsız ve düzenleyici bir rol üstlenmesi gereken Rekabet Kurumu adına kötü bir emsal teşkil edecek, uluslararası itibarına gölge düşürecektir.

birleşik mağazalar a.ş. tarafından yapılan kamuoyu açıklaması

Dikkat çeken ifadelerin yer aldığı kamuoyu açıklamasında fahiş fiyat iddialarını market zincirleriyle ilişkilendirilerek verilen cezaların, Rekabet Kurumu’nun tarafsızlığına ve uluslararası itibarına gölge düşürecek nitelikte olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada ayrıca; “Hukuki savunma sürecinde, zikredilen unsurlardan hiçbirinin şirketimizin herhangi bir rekabet ihlalini ortaya koyacak nitelikte olmadığı somut veriler ışığında şeffaflıkla ortaya konulmuştur. Buna
rağmen Rekabet Kurumu haksız bir karar alarak, bu kararı marketlerin tedarikçileriyle gerçekleştirdikleri gündelik iletişimler ve e-posta yazışmalarına, bakanlık ve şirket yetkilileri arasında yapılan toplantı notlarına, olağan raf fiyat geçişlerine dayandırmıştır.”
ifadelerine yer verildi.

BİM düşük kar marjı ve düşük fiyat politikasıyla son 25 yılda Türkiye’de enflasyonun düşmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Buna rağmen “pahalılığın sorumlusu” olarak gösterilmesi ve kartel iddiasıyla tarihte görülmedik büyüklükte bir ceza verilmesi, ülkemizde yatırım ortamının ve serbest piyasanın gelişimine hizmet etmeyen, haksız ve adaletsiz bir karardır.

BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. TARAFINDAN YAPILAN KAMUOYU AÇIKLAMASI

Özellikle son 25 yılda enflasyonun düşmesine katkıda bulunduğunu savunan BİM A.Ş., buna rağmen “pahalılığın sorumlusu” olarak gösterilerek tarihte görülmemiş bir ceza ile karşı karşıya bırakılmalarını “haksız ve adaletsiz bir karar” olarak niteledi. Açıklamada ayrıca kararı yargıya taşıyacaklarını belirterek “bağımsız ve adil yargının bu haksızlığa sessiz kalmayacağını ümit ediyoruz” denildi. Açıklamanın devamında ise; “Bu nedenledir ki, BİM sonuna kadar haklarını savunacak, kapsamlı bir şekilde kararı yargıya taşıyacaktır. Bağımsız ve adil yargımızın uğradığımız haksızlığa sessiz almayacağını ümit etmekteyiz.BİM, kurulduğu 1995 yılından bugüne kadar, sektör ortalamalarının çok altındaki kar marjlarıyla Türkiye’de perakende sektörünün lideri olmuştur. “Yüksek kalite, düşük fiyat”
şiarıyla sunduğumuz ürünler, halkımızın büyük ilgisine mazhar olmuştur. 65.000 çalışanımız her gün milyonlarca müşterimize özveriyle hizmet etmektedir.
” ifadelerine yer verildi.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri