Peynir

Tahsildaroğlu Kahvaltılık Lor Peyniri


Son dönemlerde sayıları artan farklı kahvaltılık peynirlerden birini inceleyeceğiz; Tahsildaroğlu Kahvaltılık Lor. Aslında üründe “kahvaltılık” ifadesinin kullanılması sadece pazarlama stratejisi olarak görülmemeli, ürünün sürülebilir kıvamda üretilmesinin yanı sıra; içeriğinde katkı maddeleri de bulunan bir tür taze peynir olmasından kaynaklanmaktadır. Ürünün Tahsildaroğlu firmasına ait Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindeki tesislerde üretildiğini ve 300 gr.’lık paketlerde satıldığını söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda Pastörize İnek sütü, Süt kreması ve Tuz haricinde Stabilizörler içermektedir. Üründe bulunan Stabilizörler E410, E339 ve E452 kodlarıyla açıklanırken tüketiciye isimleriyle beyan edilmiyor. Buna göre üründe E410 koduyla Keçiboynuzu gamı, E339 koduyla Trisodyum Fosfat ve E452 koduyla Sodyum Fosfat bileşenleri bulunduğunu anlıyoruz. Üründe bu katkı maddelerinin yanı sıra; koruyucu veya emülsifiye edici tuzlar kullanılmamaktadır.

Lor peynirinin özü yani peyniraltı suyunun yanı sıra; süt kreması da içeren bu üründe tabi ki ilk olarak protein ve kalsiyum oranını merak ediyoruz. Besin değerleri tablosuna baktığımızda 100 gr.’da 12,1 gr. protein bulunduğunu anlıyoruz. Fakat üründeki kalsiyum oranının tüketiciye beyan edilmediğini görüyoruz. Bir süt ürününde tüketiciye kalsiyum oranının beyan edilmemesi gerçekten anlaşılır gibi değildir. Ürün diğer yandan kuru maddede %40 oranında süt yağı içerirken, bunun 100 gr.’daki karşılığı 18,1 gr. yağa denk gelmektedir. Ürün bu haliyle 60 gr.’lık tek porsiyonda 10,8 gr. süt yağı ve 7,3 gr. protein içermektedir. Ürün ayrıca düşük tuz oranıyla da dikkat çekmekte olup, tek porsiyonunda ayrıca 0,3 gr. tuz bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize Peyniraltı suyu tozu, Süt kreması, Tuz, Stabilizörler (E410, E339, E452)
🔍Tahsildaroğlu Kahvaltılık Lor Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 133 kcal
👉Karbonhidrat 1,7 gr.
👉Yağ 10,8 gr.
👉Protein 7,3 gr.
👉Tuz 0,3 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri