Reçel ve Marmelat

Tat Ekstra Geleneksel Çilek Reçeli


Geleneksel mutfağımızda yeri olan ve kahvaltı sofralarında da sevilerek tüketilen reçellerden çok önceleri bahsetmiştik. Geleneksel bir tat olarak bilinen fakat gıda endüstrisinin elinde geleneğin uzağında bir üretim anlayışına rağmen, mevzuattan gelen “ekstra geleneksel” ibareleriyle satılan reçelleri inceleyeceğiz. İlk olarak Tat markalı Çilek Reçeli’ne bakıyoruz. Ürün 380 gr.’lık can kavanozlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %45 oranında Çilek bulunduğunu görüyoruz. Üründe çileğin yanı sıra; Sofra şekeri ve Glikoz şurubu yer alıyor. Öyle ki, ekstra geleneksel olarak nitelendirilen bu ve benzeri ürünlerde glikoz şurubu kullanımının mevzuat açısından bir engel teşkil etmemesi, glikoz şurubu bulunan ürünlerin hangi amaçla “ekstra geleneksel” ibaresiyle satılıyor olması yıllardır merak ederek sorduğumuz fakat cevabını alamadığımız sorulardan biridir. Nasıl bir mevzuat ki – hiçbir özelliği olmayan bir ürüne “geleneksel” ifadesini vererek olumlu bir algı oluşturur. Kaldı ki, bu algı tüketicinin sağlığı açısından aleyhte bir duruma sebebiyet vermektedir.

İşte bu çerçevede sofra şekerinin yanında bir de glikoz şurubu içeren bu ürünler yıllardır tüketilmektedir. Üründe şeker ve glikoz şurubu oranının ayrı ayrı beyan edilmediğini de belirtmek gerekiyor. Buna göre ürün 100 gr.’da 68 gr. şeker içerirken, bu da 30 gr’lık tek porsiyonda 20,4 gr. şeker ihtiva ettiğini göstermektedir. Bu şeker yükünün ne kadarının çilekten geldiği, ne kadarının sofra şekeri ve glikoz şurubundan geldiği ise firmaya ait ticari bir sır olarak kalmaktadır. Bu şeker yükü karşılığında üründe bulunan lif oranı da yine tüketiciye beyan edilmemektedir. Ürün bunun yanında asitlik düzenleyici olarak sitrik asit ve kıvam arttırıcı olarak pektin içermektedir. Üründe aroma verici, koruyucu veya renklendirici katkı maddesi bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Çilek (%45), Şeker, Glikoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Pektin)
🔍Tat Ekstra Geleneksel Çilek Reçeli Besin Değerleri
👉Enerji 85 kcal
👉Şeker 20,4 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri