Toz İçecekler

Nestlé Salep


Kışın gelmesiyle sorulan ürünlerden biri de; Salep. Fakat market raflarında birçok markaya ait “Salep” ifadesiyle gördüğümüz ürünlerin neredeyse tamamında bindelik oranlarda salep tozu içeren ve çoğunlukla katkı maddeleriyle üretilmiş ve tatlandırılmış ürünler karşımıza çıkıyor. Bu ürünlerden birini inceleyeceğiz; Nestlé Salep. Ürün 15 gr.’lık paketlerde yasal adıyla Sütlü Salepli İçecek Tozu olarak satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sırada Şeker karşımıza çıkıyor. Besin Değerlerinden anladığımız kadarıyla 15 gr. yani tek paket salep tozunda 10,1 gr. Şeker bulunuyor. Bu da tek su bardağında yaklaşık 5 tane küp şeker demektir. Yani salep içeceğiz derken; endüstri bize yine şeker içeriyor. Daha da ilginç bir bileşeni içeriğin devamında görüyoruz. Öyle ki; Salep diye içtiğiniz bu toz içeriğin 2. Sırasında; Modifiye Patates Nişastası var. Yani salep diye patates nişastası içiyorsunuz. İçerikte 3. Sırada ise; %8,8 oranında Yağsız süt tozu olduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca laktoz ilavesi de içeriyor fakat oranını bilmiyoruz. Yani az önce belirttiğimiz tek paketteki 10,1 gr. Şeker oranına laktoz oranı da dahildir. Bu haliyle 15 gr.’lık “sütlü salepli içecek tozu” 1,3 gr. Süt tozu ve 0,015 gr. Salep olduğunu hesaplıyoruz.

Ürünü şaşırtan içeriği bunlarla da sınırlı değil. Ürün bunca şekerin yanısıra Tatlandırıcı olarak Aspartam içeriyor! Yani tüm dünyada zararları tartışılan ve son dönemde Coca-Cola’nın bile içeceklerinden kaldırdığı  Aspartam, Salep diye içtiğiniz bu tozda yer alıyor. Ürün bunların haricine içeriği bilinmeyen Aroma verici, Kıvam arttırıcı olarak Guar gam ve Ksantan gam, Tarçın ve  İyotlu tuz içeriyor. Üründeki tuz oranının salepten daha yüksek olduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Şeker, Modifiye Patates Nişastası, Yağsız süttozu (%8,8), Laktoz, Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Guar gam, Ksantam gam), Tarçın, İyotlu Tuz, Salep tozu (%0,1), Tatlandırıcı (Aspartam)
🔍Nestle Salep Tozu Besin Değerleri
👉Enerji 57 kcal
👉Şeker 10,1 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein 0,5 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 paket (15 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri