Unlu Mamuller

7 Days Croissant Kayısılı Dolgulu Kruvasan


Türkçe kelime karşılığı “ay çöreği” veya “hilal açması” olan kruvasan Avusturya kökenli bir yiyecektir. Kat kat açılan ve tereyağ ile yapılan orijinal tarifinden farklı olarak endüstriyel şekilde üretilen kruvasanlardan birini inceleyeceğiz; 7 Days Croissant Kayısılı Dolgulu Kruvasan. Ürün 1973 yılında Yunanistan’da kurulan ve dünyanın çeşitli ülkelerine 7 Days markasıyla satış yapan Chipita firması tarafından Türkiye’deki tesislerinde üretiliyor. Ürün 60 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün temel olarak %77 hamur ve %23 kayısılı dolgu içeriğinden oluşuyor. Üründeki hamur içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Şeker olduğunu görüyoruz. Ürün içeriğinde şekerden hemen sonra nişasta bazlı şeker olan glikoz-fruktoz şurubu göze çarpıyor. Ürün %23 kayısılı dolgu içeriğinde de ilk sırada yine nişasta bazlı şeker olan glikoz-fruktoz şurubu bulunuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 49 gr. Karbonhidrat içeriğinde 22 gr. ilave şeker yanında 2 gr. lif içeriyor. Ürün böylelikle 60 gr.’lık tek pakette 13,2 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker ve glikoz-fruktoz şurubu içeriyor. Ürünün tek paketinden alınan 250 kcal enerjinin %21’i ilave şekerden gelirken, bu kalori 70 kg. ağırlığındaki bir yetişkin tarafından ancak 35 dakika durmadan koşarak yakılabiliyor.

Ürün yeni bir çeşit olarak kayısılı dolgulu olarak satılıyor. İçerik beyanında dolgu içeriğinde %30 oranında kayısı bulunduğu belirtiliyor – ki bu da %23 oranındaki kayısılı dolguda %30 oranında kayısı olduğunu gösteriyor. Böylelikle üründe %6,9 oranında kayısı olduğunu söyleyebiliriz. Kayısılı dolgu içeriğinde nişasta bazlı şeker yanında sofra şekeri de yer alıyor. Kayısılı dolgu ayrıca kıvam arttırıcı, asitlik düzenleyici ve koruyucu katkı maddeleri içeriyor. Dolguda ayrıca içeriği beyan edilmeyen aroma vericiler bulunuyor. Bu aroma vericilerin ne aroması verdiği bilinmiyor. Bu ürünün gençler tarafından tercih edildiğini ve ürünü üreten markanın Avrupa Basketbol Ligi resmi sponsoru olduğunu hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek), Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Maya, Tuz, Stabilizör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Aroma verici (Vanilin), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat, Potasyum Sorbat), Kayısılı Dolgu (%23) [Glikoz-fruktoz şurubu, Kayısı (%30), Şeker, Aroma vericiler, Kıvam arttırıcı (Pektin), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Koruyucu (Potasyum Sorbat)
🔎7 Days Croissant Kayısılı Dolgulu Kruvasan Besin Değerleri
👉Enerji 250 kcal
👉Şeker 13,2 gr.
👉Yağ 12,6 gr
👉Protein 4,2 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri