Süt ve Sütlü İçecekler

Torku Miniki Muzlu Süt


Türkiye’nin en büyük şeker kooperatiflerinden ve “Doğal olarak bizden” sloganıyla her ürününde Anadolu topraklarında üretilen çiftçi ürünlerinin bulunduğu ve doğallık vurgusu yapan Torku markalı Muzlu Süt ürününü inceleyeceğiz. İlk olarak üründe %4,4 oranında ilave sofra şekerinin yanında %0,1 yani binde 1 oranında muz püresi bulunduğunu söyleyelim. Bu haliyle ürürün 180 ml’lik kutusunda 0,18 gr. yani bir gramın 5’te biri oranında muz püresi bulunmaktadır.

Ürün üzerinde TRT Çocuk’ta yayınlanan ve çocuklar tarafından sevilerek izlenen Rafadan Tayfa görselleri yer alıyor. Çocuklara yönelik bir ürün olarak pazarlanan bu “muzlu” süt ürününde temel olarak %1,2 oranında yağ içeren pastörize süt ve pancar şekeri yer alıyor. Ürün etiketinde ilave şeker oranı açıkça beyan ediliyor ve buna göre biz de 180 ml’lik tek kutuda 7,9 gr. ilave şeker olduğunu anlıyoruz. Bu haliyle tek kutu tüketen bir çocuğun 4 tane küp şeker atılmış bir süt tükettiğini vurgulamak gerekiyor. Tabii bu tüketim liflerinden yoksun ve muzdan gelen hiçbir vitamin ya da mineral değeri olmadan yapılıyor.

Üründe %0,1 yani binde 1 oranında muz püresi olduğunu söylemiştik. Fakat üründe muz tadı ve kokusu “doğal olarak” hissediliyor. Doğal olarak dediğimize bakmayın bu tat ve koku endüstrinin “doğası” gereği yapay aroma vericilerle sağlanıyor. Öyle ki, “Doğal olarak bizden” sloganıyla satılan bu üründeki muz tadı ve muz kokusu yapay muz aroma vericisi ile veriliyor. Tabi endüstrinin hizmeti burada da bitmiyor. Tadı ve kokusu muza benzetilen bu ürün, görüntü olarak da muzlu sütü andırıyor. Çocukların hiç görmedikleri ve pipetli kutusunda tükettikleri bu ürün bir de renklendirici içeriyor. Üründe E161b endüstriyel katkı maddesi koduyla bilinen Lutein isimli bileşen yer alıyor. Ürün ayrıca kıvam arttırıcı ve asitlik düzenleyici çeşitli katkı maddeleri içeriyor.

Bu haliyle ürünün tek kutusu 99 kcal enerji verirken, bu kalorinin %32’si ilave şekerden geliyor. Üründe ayrıca tek kutuda sütten gelen 2,2 gr. yağ ve 4,9 gr. protein yer alıyor. Ürün ayrıca tek pakette 180 mg. Kalsiyum içeriyor. Aynı markaya ait sade sütte 180 ml’lik tek pakette 216 mg. Kalsiyum bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize İnek sütü, Pancar Şekeri, Muz püresi (%0,1), Kıvam arttırıcı (Selüloz, Selüloz gam, Karragenan), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Karbonat), Aroma verici (muz), Renklendirici (Lutein)
🔎Torku Miniki Muzlu Süt Besin Değerleri
👉Enerji 99 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Kalsiyum 180 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri