Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, Özel İnceleme

Dynavit Diamond Collagen Sıvı Kolajen Takviye Edici Gıda


Pandemi sonrasında tüm dünyada önem kazanan ve kullanım alanı gittikçe artan takviye edici gıdaları incelemeye devam ediyoruz. Bu kez Eczacıbaşı İlaç tarafından piyasaya sürülen ve içeriğinde yüksek oranda kolajen bulunan Dynavit Diamon Collagen ürününü inceleyeceğiz. Ürün 50 ml’lik cam şişelerde ve tek kutuda 10 adet olacak şekilde tüketiciye sunuluyor. Ürün içeriğinde renklendirici veya koruyucu bulunmuyor. Üründeki etken maddeleri, yardımcı bileşenleri, katkı maddelerini ve besin değerlerini gelin birlikte inceleyelim.

İlk olarak ürün temel etken maddesi olarak %10 oranında hidrolize kolajen içeriyor. Kolajenin kaynağı etiket beyanında balık kolajeni olarak ifade ediliyor. Yaptığımız incelemede üründeki kolajenin morina balığının derisinden elde edildiğini anlıyoruz. Morina balığı Cod olarak bilinen ve ülkemiz denizlerinde bulunmayan, soğuk denizlerde ve okyanuslarda yaşayan bir balıktır. Ürün 50 ml’lik tek şişede balık kaynaklı 5000 mg. Kolajen içermektedir. Üründe diğer bir etken bileşen ise 700 yıldan fazla zamandır kızılderililer tarafından tıbbi amaçlarla kullanıldığı bilinen Kamu kamu tozudur. Ürün tek şişede 200 mg. kamu kamu tozu kaynaklı 105,6 mg. C vitamini içermektedir.

Üründe yer alan bir diğer etken madde de Astaksantin olarak bilinen bir tür antioksidan bileşendir. Astaksantin özellikle somon balığı, kırmızı alabalık, karides, yengeç ve yumurta sarısı gibi doğal gıdalarda bulunan ve kırmızı renge sahip bir pigmenttir. A vitamini içinde de yer alan bir bileşen olan astaksantin yüksek antioksidan özelliğiyle dikkat çekmektedir. Bu noktada tüm bu bileşenlerin tıbbi olarak bağışıklık sistemine destek olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, bu ürünler ilaç niteliğinde değil, takviye edici gıda olarak kabul edilen bileşenler olduğunu hatırlatalım. Bunları tüketecek kişilerin de mutlaka doktor tavsiyesi ile hareket etmesi gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Bu temel etken maddeler yanında üründe yer alan yardımcı bileşenlere de bakalım. Üründe tatlandırıcı olarak Sukraloz bulunmakta olup ayrıca elma suyu, havuç suyu ve limon suyu yer almaktadır. Ürün ayrıca üzüm, çilek ve yüksek mavi yemiş aroma vericisi içermektedir. Üründe ayrıca kırmızı yonca ekstresi ile beta karoten preparatı yer almakta olup, bu içeriklerde taşıyıcı olarak maltodekstrin bulunmaktadır. Ürünün kıvam arttırıcı olarak pektin, antioksidan olarak sitrik asit içerdiğini de söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Hidrolize Kolajen (%10), Hacim arttırıcı (Eritritol), Elma suyu, Antioksidan (Sitrik asit), Havuç suyu, Kıvam arttırıcı (Pektinler), Kamu kamu tozu (%0,4), Limon suyu, Üzüm aroma vericisi, Beta karoten preparatı (%0,1) [Maltodekstrin, Stabilizör (Akasya gamı), Beta Karoten], Yüksek mavi yemiş aroma vericisi, Çilek aroma vericisi, Kırmızı yonca ekstresi (%0,04) [Kırmızı yonca ekstresi, Maltodekstrin], Tatlandırıcı (Sukraloz), Astaksantin (%0,008)
🔎Dynavit Diamond Collagen Besin Değerleri
👉Hidrolize kalojen 5000 mg.
👉Kamu kamu tozu 200 mg.
👉Kırmızı yonca ekstresi 19 mg.
👉Astaksantin 4 mg.
👉Beta karoten 0,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (50 ml) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri