Gazlı İçecek

Porta Kola Portakallı Gazlı İçecek


Geçen hafta Bim market reyonlarına güncel ürün olarak gelen bir ürünü inceleyeceğiz; Porta Kola. Porta markasıyla satışta olan ürün Bim A.Ş. tarafından Kristal Kola A.Ş.’nin Balıkesir fabrikasında fason olarak ürettiriliyor. Ürün 1,5 litrelik şişelerde satılıyor. Ürün içeriğinde sofra şekeri dışında nişasta bazlı şeker veya tatlandırıcı bulunmuyor fakat birçok farklı katkı maddesi olduğu dikkat çekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Karbondioksit bulunurken, ayrıca Portakal suyu konsantresi içeriyor. Ürün içeriğindeki portakal suyu konsantresi oranı tüketiciye beyan edilmezken, üründe yer alan aroma verici ve doğal aroma verici katkı maddelerinin içeriği de beyan edilmiyor. Ürün bu haliyle 250 ml’lik tek bardakta 95,8 kcal kalori içeriyor. Ürün tek bardakta 23,5 gr. ilave şeker içeriyor – bu da yaklaşık 12 tane küp şekere denk geliyor.

Ürün özellikle içeriğindeki katkı maddeleriyle dikkat çekiyor. Standart bir kolada yer alan katkı maddelerinden daha fazlasını içeren üründe sitrik asit ve fosforik asit dışında; Renklendirici olarak Amonyum Sülfit Karamel, Karotenler ve Beta-apo-8-karotenal gibi kimyasallar yer alıyor. Ürün ayrıca koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat içerirken, Stabilizör olarak da ağaç reçinesinin gliserol esterleri ve keçiboynuzu gamı bulunuyor. Bu haliyle ürün su, şeker, gaz ve asit içeren – kısmen portakal suyu konsantresi ve yoğun olarak aroma vericilerle tatlandırılmış, katkı maddesi dolu bir içecek olarak sunulurken bu içerik ambalajda “Buz gibi porta kola keyfi” diye pazarlanıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker, Karbondioksit, Portakal suyu konsantresi, Sitrik asit, Fosforik asit, Renklendirici (Amonyum Sülfit Karamel, Karotenler ve Beta-apo-8-karotenal), Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Aroma vericiler, Doğal aroma vericiler, Stabilizörler (Ağaç reçinesinin gliserol esterleri, Keçiboynuzu gamı)
🔎Porta Kola Portakallı Kola Besin Değerleri
👉Enerji 95,8 kcal
👉Şeker 23,5 gr.
👉Yağ 0,03 gr.
👉Protein 0,03 gr.
👉Lif 0,03 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek bardak (250 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri