Gündem Özel

Tamamen bitkisel diye 6 aylık bebeklere pazarlanan üründe bakın neler var!


Bir süredir Malezya’dan ithal edilerek kulaktan kulağa satış yöntemleriyle ülkemizde de satılan bir içecek tozu önceki gün Orhan Toker’in paylaşımları sonrasında gündeme geldi. Kendisiyle iletişime geçtiğimizdeyse bu ürünün bazı hesaplar tarafından 6 aydan itibaren bebekler için önerildiğini, ürünün biberonlara doldurarak bebeklere verdiğini ve bebeklerin “mışıl mışıl” uyutulduğunu öğrendik. Yaptığımız incelemede hiçbir uzmanlığı olmaksızın, denetimden yoksun Instagram platformunda; kendi çocuğunu da istismar ederek satış yapan bir “anne hesabının” bu içecek tozunu “hiçbir yan etkisi yoktur”, “tamamen doğal ve bitkiseldir”, “aksine sağlığa faydalıdır” diyerek sattığına tanık olduk.6 aylık bebekler için pazarlanan üründe Malezya’dan ithal edilen sözde mucizevi ganoderma mantarının bulunduğunu görüyoruz. Bu bileşenin bebeklere verilebileceğine veya faydalarına dair hangi bilimsel çalışmaların olduğunu söz konusu firmaya merakla soruyoruz.

Üründe ganoderma mantarına gelene kadar neler yok ki… Üründe ilk sırada Sofra şekeri yer alıyor. Ürünün ayrıca toplam %46’sını ihtiva eden Krema ve Köpük oluşturucu krema içeriklerinde de ilk sırada Glikoz şurubu olduğunu söyleyelim. Bu haliyle Besin Değerleri tablosuna ulaşamadığımız üründe içerik sıralamasından anladığımız üzere %39 oranında sofra şekeri bulunuyor. Bu da 23 gr.’lık tek poşet üründe 9 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker demek oluyor. Buna üründeki glikoz şurubu dahil değildir! Henüz anne sütünü terk etmemiş 6 aylık bir bebeğe “tamamen bitkisel” diyerek 4 tane küp şeker ve ilave olarak glikoz şurubu içeren bir ürünü önermek tam bir vicdansızlıktır. Ürün ayrıca stabilizörler, emülgatörler, topaklanmayı önleyici, aroma verici gibi birçok katkı maddesi içermektedir.

Yine üründe 6 aylık bebeğe verilmesi tartışmalı olan siyah çay ekstraktı ve roybos çayı ekstraktı gibi bileşenler yer almaktadır. Ürün bu haliyle uzman olmayan kişiler tarafından denetimsiz bir ortamda pazarlanmaktadır. Biz gereğini yapıp CİMER üzerinden konuyu ilgili birimlere aktardık, siz de bu reklam kampanyalarına alet olmayın. Bebeğinizi bu firmaların ve paragöz reklam hesaplarının denetimsiz ellerine bırakmayın.#ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri