Gündem Özel

Firmalar artık rüyadan uyanabilirler; Aromalı ürünlere meyve görselleri koyup algı yapma dönemi yeni mevzuatla sona eriyor!


Uzun yıllardır yaptığımız yayınlarla geliştirmeye çalıştığımız tüketici farkındalığı artık artan bilincin etkisiyle ve yayınlarımıza yaptığınız toplumsal destekle mevzuatta yer bulmaya başlıyor. Bunlardan en sonuncusu bugün duyurusu yapılan etiketleme yönetmeliğindeki değişiklikler oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde değişiklik öngören taslak görüşe açıldı. Yönetmelik değişikliğine ilişkin ilgili bakanlıklar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, tüketici temsilcileri, sektör vb. bütün paydaşlar görüşünü bir ay içinde bildirebiliyor.

Yapılan değişikliklere göre artık gıda etiketlerinde yanıltıcı ifadeler, yanıltıcı isimler ve yanıltıcı görseller kullanılamayacak. Ambalajların en geniş yüzeyinde markanın en büyük yazıldığı alan “Temel görüş alanı” olarak belirlenirken gıdanın adının temel görüş alanında yazılması zorunlu olacak. Ayrıca gıdanın adı ve içerik bilgisi mevcut düzenlemeye göre ambalajın boyutuna bağlı olarak 2,5 kat daha büyük puntolarla yazılacak. Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda gıdanın adı; etiket üzerinde markanın geçtiği her yerde, gıdanın markasının hemen yanında veya altında gıdanın markası ile aynı punto büyüklüğünde yazılacak.

Yeni yönetmelik ile gelecek en büyük değişiklik ise aroma verici içeren ürünlerde aroma vericiyle ilgili bir görsel bulunamayacak olması. Yani Çilek aroma vericisi içeren bir ürün ambalajında çilek görseli bu düzenlemeye göre yer alamayacak. Gıdanın adında aromalı olduğu “…. Aromalı” ifadesi kullanılarak ve gıdanın adının geçtiği her yerde en az 3 mm olacak şekilde yer alacak. Ayrıca tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda, özelliklerini taşımadığı bir gıdanın adı kullanılarak, “….tadında”, “… lezzeti”, ….keyfi vb. ifadeler kullanılamayacak. Bir gıda bileşeninin görselinin etikette veya ürün adında yer alması durumunda görselin olduğu her yerde veya ürün adının yanında veya altında o bileşenin miktarı en az 3 mm olacak şekilde yer alacak. Tatlandırıcı içeren gıdalarda “Tatlandırıcı içerir” veya “Tatlandırıcılı” ifadesi temel görüş alanında gıdanın adının yanında veya altında en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri