Gündem Özel

Bir yanda ucuz ekmek kuyrukları, diğer yanda çöpe atılan ekmekler… Bu israfa dur demeliyiz!


Ankara’da, Ağrı’da, İstanbul’da… Tüm Türkiye’de fiyatının zamlanacağı konuşulan ekmekler, ucuz ekmek tedarik eden belediye iştirakleri ve büfeler önünde kuyruk olan vatandaşlar… Haberlere yansıyan bu gerçeklerin yanı sıra; sizlerden gelen fotoğraflarla haftalardır gündeme taşımaya çalıştığımız israf gerçeği var.

Bu fotoğraf önceki gün bir takipçimiz tarafından İstanbul Ataşehir’de çekildi. Takipçimizin beyanına göre ekmekler, sebze ve meyvelerle dolu iki market arabası ürün böyle çöpe atıldı. Özel marketlerdeki israfın yanında şimdi de kooperatif adıyla devlet gücüyle yaygınlaşan Tarım Kredi Marketleri’nde de bu israfın yaşanması kabul edilebilir gibi değil. Sadece tarihi geçtiği için değil, tarihi geçmeden önce uygun fiyat politikalarıyla satış stratejisi uygulanmadığı için göz göre göre çöpe atılan temel gıda maddelerini haftalardır gündeme taşıyoruz. Ülkenin ekonomik gündemi bir yanda canımızı sıkarken, ortaya konan bu israf manzaraları içimizi acıtıyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi aracı kurumlara, vakıflara, derneklere ya da sivil toplum inisiyatiflerine gerek bile kalmadan… Son Tüketim Tarihi’ne günler kala kademeli olarak yapılacak %30, %50, %75 gibi indirimlerle bu ürünlerin çöpe gitmesi önlenebilir! Çöpe atılmak yerine, sofralarımıza gelecek bu temel gıda maddeleri; evlerimizi, hanelerimizi, ülkemizi bereketlendirecektir. Bir anneye, babaya ekonomik olarak nefes aldıracak, her hanede bir çocuğun sıcak yemeğine katkı sağlayacak. İsrafın her boyutunun hem ülke ekonomisine hem de manevi iklimimize zararı ortadayken; israfı minimize eden uygulamaları hayata geçirmek adına size engel olan nedir?Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri