Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, Özel İnceleme

VitaGlucan+ Şurup


Daha önce tablet ve efervesan çeşitlerini incelediğimiz Beta Glukan içerikli takviye edici gıda ürünlerinden bugün VitaGlucan+ markasıyla satılan şurup ürününü inceleyeceğiz. VitaGlucan+ Şurup içeriğinde Beta Glukan yanı sıra; C vitamini ve Çinko içeren bir takviye edici gıda olarak dikkat çekiyor. Özellikle 4-10 yaş grubu çocukların da kullanımına uygun olarak üretilen ürün, 11 yaş ve üzeri kişiler tarafından da kullanılabiliyor. Ürünün günlük alım dozu 4-10 yaş arası çocuklar için 5 ml olup, 11 yaş ve üstü kişiler için sabah 5 ml ve akşam 5 ml olmak üzere toplam 10 ml olarak beyan edilmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Çözücü olarak deiyonize su, Tat verici olarak Şeker ve 1,3-1,6 Beta Glukan olduğunu görüyoruz. Pandemi sürecinin başlangıcında 2020 yılının Mart ayında yaptığımız yayınlar arasında “Bağışıklık sisteminin savaşçıları” olarak tanımladığımız Beta Glukanlar bağışıklık sistemi hücrelerini özel reseptörler aracılığıyla aktif hale getiren uyarıcılar olarak biliniyor. Beta Glukanların kimyasal yapısı elde edildikleri kaynaklara ve izole ediliş metoduna göre değişkenlik gösterebiliyor. Buna göre; Tahıl, maya ve mantar kaynaklı olmak üzere sınıflara ayrılıyor. Tahıldan elde edilen beta glukan başlıca 1,3-1,4 glukandan oluşurken, maya ve mantardan elde edilen beta glukan 1,3-1,6 karışımıdır. Bu üründe olduğu gibi mayadan elde edilen beta glukanlar, sadece 1,3 beta glukandan daha yüksek etki gösteriyor. Yine maya kaynaklı 1,3-1,6 Beta Glukan takviyesinin semptomatik soğuk algınlığı enfeksiyonları oluşumunu azaltmada daha etkili olduğu akademik çalışmalarla ortaya konuyor.

Üründe Beta Glukan yanı sıra L-Askorbik asit yani C vitamini ve Çinko Sülfat Monohidrat yani Çinko bulunuyor. Çinko ve C vitamininin de; bağışıklık sisteminin birer parçası olduğu ve biyolojik bariyerlerin bütünlüğünü koruduğu kabulüyle üründeki üçlü etken bileşenin tamamının bağışıklık sistemini desteklediği söylenebiliyor. Bu haliyle 5 ml’lik tek dozda 60 mg. C vitamini ve 5 mg. Çinko yer alıyor. Ürün tek dozda günlük C vitamini ihtiyacının %75’ini karşılarken, günlük Çinko ihtiyacının da %50’si karşılanıyor. Ürün bu temel bileşenler ve etken maddeler haricinde asitlik düzenleyici, aroma verici, kıvam arttırıcı ve koruyucu katkı maddeleri içeriyor. Üründe renklendirici ya da yapay tatlandırıcı bulunmadığını da ayrıca belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Çözücü Deiyonize su, Şeker, 1,3-1,6 Beta Glukan, L-Askorbik asit, Asitlik Düzenleyici (Sodyum Hidroksit), Aroma verici (Portakal), Çinko Sülfat Monohidrat, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Kıvam arttırıcı (Gam arabik)
🔎VitaGlucan+ Beta Glukan, C vitamini ve Çinko içeren Takviye Edici Gıda Besin Değerleri
👉Beta Glukan 50 mg.
👉C vitamini 60 mg.
👉Çinko 5 mg.
📌Not: Besin Değerleri 4-10 yaş arası çocuklar için günlük alım dozu olan 5 ml için verilmiştir. Ürünün 11 yaş ve üstü kişiler için günlük alım dozu sabah 5 ml ve akşam 5 ml olmak üzere toplam 10 ml’dir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri