Krema Sos ve Ezmeler

Haşhaşella Kahvaltılık Haşhaş Tohumu Kreması


Afyonkarahisar’da yerel bir firma tarafından üretilen bir ürünü inceleyeceğiz; Haşhaşella Kahvaltılık Haşhaş Kreması. Tohumunun başta Omega-6 ve kalsiyum içeriğiyle birçok farklı faydası bulunan Haşhaş özellikle kapsüllerinden elde edilen morfin, kadein, narkotin ve papaverin gibi uyuşturucu maddelerle bilinmektedir. Bu maddelerin ağrı kesici ve uyku verici kullanım alanları bilinmekte olup, haşhaş genel itibariyle bu özelliklerinden dolayı toplumda “farklı” bilinen bir bitkidir. Hindistan ve Anadolu topraklarında çok eskiden bu yana tarımı yapılan Haşhaş özellikle Afyonkarahisar ve çevresinde ekilmektedir. İnceleyeceğimiz ürün haşhaş tohumu içeren kahvaltılık bir sürülebilir krema olup, bunun dışında haşhaş tohumunun özellikle ezilerek tahin ya da bal ile karıştırılıp tüketildiği bilinmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda %47 oranında haşhaş tohumu içerdiğini görüyoruz. Üründe bu haliyle 60 gr.’lık tek porsiyonda yaklaşık 28,2 gr. haşhaş tohumu bulunmaktadır. Üründe haşhaş tohumu dışında sofra şekeri ve bitkisel yağ olarak ayçiçek yağı ve pamuk yağı kullanıldığını görüyoruz. Üründe bu haliyle Omega-6 açısından zengin doymamış yağ oranına sahip Haşhaş tohumu yağının yanı sıra yine doymamış yağ oranı yüksek Ayçiçek yağı bulunuyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da içerdiği 39,8 gr. yağın 31,7 gramının doymamış yağ olduğunu ortaya koyuyor.

Üründe bunun yanı sıra süt bileşenleri olarak Süt tozu ve Peyniraltı suyu tozu bulunduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca emülgatör olarak ayçiçek lesitini ve asitlik düzenleyici olarak sitrik asit dışında herhangi bir ilave bileşen ya da katkı maddesi içermiyor. Üründe koruyucu, tatlandırıcı ya da kakao bileşenleri bulunmuyor. Üründe yer alan haşhaş tohumunun etkisiyle ürünün yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle ürün 60 gr.’lık tek porsiyonda 312 mg. Kalsiyum içeriyor – ki bu da günlük kalsiyum ihtiyacının %31’inin tek başına karşılanması anlamına geliyor. Bu ürünle birlikte bir bardak süt veya bir dilim peynir tüketen bir bireyin günlük kalsiyum ihtiyacını büyük ölçüde karşıladığını söyleyebiliyoruz. Üründe ayrıca tek porsiyonda alınan 240 mg. Potasyum günlük ihtiyacın %5,1’ini, 108 mg. Magnezyum ise günlük ihtiyacın %27’sini tek başına karşılamaya yetecek orandadır. Üründe ayrıca 60 gr.’lık tek porsiyonda 17,3 gr. yani yaklaşık 8 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu ve bunun karşılığında da 2,9 gr. Lif bulunduğunu söylemek gerekiyor. Üründe protein değeri de tek porsiyonda 7,3 gr. olarak dikkat çekmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Haşhaş tohumu (%47), Pancar Şekeri, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Pamuk), Süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Haşhaşella Kahvaltılık Haşhaş Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 342 kcal
👉Şeker 17,3 gr.
👉Yağ 23,9 gr.
👉Protein 7,3 gr.
👉Lif 1,7 gr.
👉Kalsiyum 312 mg.
👉Potasyum 240 mg.
👉Magnezyum 108 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri