Hazır Yemek

Dardanel Kinoalı Ton Balığı


Daha önce farklı çeşitlerini incelediğimiz Dardanel markalı ton balığı çeşitlerinin Kinoalı Ton ürününü inceleyeceğiz. Ürün 185 gr.’lık konservede çatalı ile birlikte hemen tüketilebilir şekilde satılıyor. Daha önce tüketmeyenler ya da özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmayanlar için kısaca kionadan bahsedelim; Kinoa son derece besleyici özelliklere sahip bir bitki tohumudur. Yüksek oranda protein ve dengeli aminoasit içeriğiyle dikkat çeken kinoa, aynı zamanda çeşitli ve yeterli oranda vitamin ve mineraller içeriyor. Kinoada gluten bulunmazken, lif oranı ve kalitesi açısından yüksek değere sahiptir. Bu haliyle beslenmesine dikkat eden bireyler tarafından son dönemde popülaritesi artan ve tercih edilen gıdalardan biri olarak dikkat çekiyor. Kinoa içeriğiyle dikkat çeken ürün ambalajında “23 gr. yüksek protein” ifadesi dikkat çekiyor. Üründeki protein oranının ton balığının yanı sıra kinoanın da etkisiyle yüksek olduğunu burada belirtelim.

Ürün içeriğine baktığımızda %29 oranında Kinoa ilk sırada yer alıyor. Üründe 2. sırada ise %25 oranında Ton balığı ve 3. sırada Bitkisel yağlar bulunuyor. Üründe sırasıyla Ayçiçek yağı ve Zeytin yağı bulunuyor. Bu haliyle ürün 185 gr.’lık tek kutuda 53,6 gr. Kinoa ve 46 gr. Ton balığı içeriyor. Üründe bitkisel yağların miktarı ve oransal dağılımı tüketiciye beyan edilmese de tek kutuda 15 gr. yağ içeriğini besin değerleri tablosunda görebiliyoruz.

Ürün Kinoa haricinde birçok farklı sebze ve bakliyatı da içeriyor. Üründe sırasıyla havuç, bezelye, nohut, karabuğday, yeşil zeytin, maş fasulyesi, chia tohumu ve teff tohumu bulunuyor. Bu bileşenlerin oransal dağılımı tüketiciye beyan edilmezken, her birinin karbonhidrat ve lif ağırlıklı katkısı olduğunu söylemek gerekiyor. Fakat besin değerleri tablosunda üründen alınan lif miktarının da beyan edilmediğini söylemek gerekiyor. Özellikle yüksek oranda lif içeren birçok farklı bileşenin bulunduğu üründe lif oranının önemli bir bilgilendirme olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca üründe tuz, limon suyu, şeker, sirke ve çeşitli baharatlar bulunduğunu da söyleyelim. Fakat bu bileşenlerin de gerek oransal gerekse baharatların çeşitleri açısından tüketiciye beyanı olmadığını belirtelim.

Ürün bu haliyle 185 gr.’lık tek kutuda 384,8 kcal enerji veriyor. Üründen alınan kalorinin %38’i Karbonhidrattan gelirken, %35’i de yağdan gelmektedir. Üründe tek kutuda 23,1 gr. protein bulunurken, üründeki proteinin aldığınız kalorideki payı %24 seviyesindedir. Üründe ayrıca tek kutuda 3,15 gr. tuz ve 377,5 mg. Omega-3 bulunduğunu da söyleyelim. Omega-3 oranının da daha önce detaylı bilgilendirme yaptığımız haliyle çoğunlukta ton balığından değil; ayçiçek ve zeytinyağı ilavesinden geldiğini hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Kinoa (29%), Ton Balığı (25%), Bitkisel yağlar (Ayçiçek yağı, Zeytin yağı), Su, Havuç, Bezelye, Nohut, Karabuğday, Yeşil zeytin, Maş fasulyesi, Chia tohumu, Teff tohumu, Tuz, Limon suyu, Şeker, Sirke, Baharatlar.
🔎Dardanel Kinoalı Ton Balığı Besin Değerleri
👉Enerji 384,8 kcal
👉Karbonhidrat 36,8 gr.
👉Yağ 15 gr.
👉Protein 23,1 gr.
👉Tuz 3,15 gr.
👉Omega-3 377,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (185 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri