Gündem Özel

Torku Altınekin Ayçiçek yağları neden Altınekin’deki tesiste değil de Mersin’de fason olarak üretiliyor?


“Altınekin Yağ Fabrikası, 2012 yılında üretime başlayan, yüksek teknoloji ürünü makine – ekipman parkı ve tam otomatik PLC otomasyona sahip akıllı bir tesistir. Yüksek ürün kalitesi ile yılda 150 bin ton ayçiçeği, 100 bin ton soya ve kanola işleme ve yıllık yaklaşık 66 bin ton ham ayçiçeği yağı ve yaklaşık 80 bin ton ayçiçeği küspesi üretim kapasitesine sahiptir.”

Bu ifadeler Konya Şeker tarafından kurulan ve işletilen Altınekin yağ markasının web sitesindeki “Ürünler” bölümünde de ayrıca çiftçilerden tedarik edilen %100 yerli ve yüksek kaliteli hammaddenin tesislerde işlenerek farklı ambalaj, çeşit ve hacimlere sahip ürünler olarak tüketiciye sunulduğu aktarılmaktadır. Fakat bugün bir takipçimizin gönderdiği fotoğraflar üzerinden yaptığımız incelemede Torku Altınekin markalı ayçiçek yağlarının Gıda İşletmecisi olarak Konya Şeker San ve Tic A.Ş.’nin görünmesine rağmen, İşletme Kayıt No olarak Mersin’de bir işletmeye işaret eden TR-33-K-009005 beyanına rastlamaktayız. Bu beyana göre Torku Altınekin markalı ayçiçek yağları Safya markasıyla da bilinen Aves Yağ firması tarafından üretilmektedir.

Aves Yağ firmasıyla ilgili yaptığımız araştırmada firmanın uluslararası emtia ticaretinde 25 yıla yakın deneyim ile dünya üzerindeki şirketleri aracılığıyla Türkiye’nin ithal ayçiçek yağı tedariğinde ve üretiminde büyük pay sahibi olduğu vurgulanıyor. Firmanın ayrıca biyodizel üretimi, bitkisel yağların uluslararası ticari ve bitkisel yağ depolama gibi hizmetler verdiği de belirtiliyor. Firmanın web sitesinde “Hakkımızda” bölümünde bu konuyla ilgili; “Uluslararası emtia ticaretinde 25 yıla yakın deneyimi ve dünya üzerindeki şirketleri aracılığıyla Türkiye’nin ham ayçiçek yağı tedariğinde ve üretiminde büyük pay sahiplerinden biri olan AVES, bitkisel yağların üretimi ve uluslararası ticareti, biyodizel üretimi , bitkisel yağ depolama, gayrimenkul sektörü, açık deniz gemi yükleme ve boşaltma platformunda faaliyet göstermektedir.” ifadeleri yer almaktadır.

ÜRETİCİ EZİLMESİN DİYE DEVLET FİYAT AÇIKLADI, O KARARI ALKIŞLADIK, KENDİ  FİYATIMIZA KONYA ŞEKER FARKI KATTIK" | Torku

Bu noktada Torku tarafından açıklanması gereken iki husus bulunmaktadır. İlk olarak Torku Altınekin markasıyla satışa sunduğu ürünlerini neden Altınekin Fabrikası’nda üretip satmamaktadır? Öyle ki, tüketiciye Gıda İşletmecisi olarak Konya firması adresini beyan edip, aslen üretici konumundaki İşletme Kayıt No beyanında Mersin’deki bir adresi işaret göstermesi ortaya bir çelişki koymaktadır. Daha da önemlisi Torku Altınekin markasıyla satılan bu ayçiçek yağlarının Menşe ülkesi Türkiye midir? Bu ürünlerin hammaddesi Torku tarafından gerçekten çiftçilerden mi sağlanmaktadır yoksa Aves firmasının ithal ettiği ya da depoladığı ürünler mi kullanılmaktadır? Diğer yandan; Torku Altınekin markasıyla ürettiği ayçiçek yağlarını sadece depolama ve ambalajlama hizmeti almak için de Aves firmasının Mersin işletmesini kullanıyor olabilir. Fakat tüm bunlar cevaplanması ve tüketiciye şeffaf şekilde açıklanması gereken konulardır.

Öyle ki, Aves firması Safya markasıyla bilinen ayçiçek yağlarını Torku Altınekin yağlarıyla aynı işletmede üretmektedir. Safya markasıyla satılan ayçiçek yağları üzerinde Aves Enerji ve Yağ Sanayi A.Ş. firmasının adresi ve TR-33-K-009005 olan işletme kodu da açıkça beyan edilmektedir. Fakat daha da önemlisi Aves firmasının ürettiği Safya Ayçiçek yağlarında tüketiciye “Yerli ve ithal hammaddelerden Türkiye’de üretilmiştir.” beyanı yapılmaktadır. Yani daha net ifadeyle Aves tarafından üretilip satılan Safya yağlarda ithal ayçiçek yağı ile birlikte oranı bilinmeyen – %1 ya da %0,1 de olabilir – yerli hammadde de bulunmaktadır. Hal böyleyken; Altınekin ilçesinin adıyla ortaya çıkan ve Altınekin’deki fabrikada üretim yaptığı beyanında bulunan fakat Aves firmasına ait Mersin işletmesinde fason olarak üretilen Torku Altınekin ayçiçek yağlarının yerli hammaddeyle üretildiği tüketiciye hangi yönüyle beyan edilmektedir. Burada mesele Torku tarafından şeffaf bilgiler çerçevesinde tüketiciye yapılması gereken açıklamadır. #NeYediğiniziBilin

DİPNOT: Söz konusu ürün bir süredir A101, Migros ve CarrefourSa gibi büyük market zincirlerinde tedarik edilemezken, Ekim 2020 döneminden bir fotoğrafta 5 litrelik ambalajının 44,95₺’ye satıldığı görülüyor. Ürünün Migros ve CarrefourSa mağazalarındaki son satışlarının da TR-33-K-009005 işletme kayıt no’lu Aves Yağ firması tarafından fason olarak üretilen ürünler olduğu anlaşılmaktadır.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri