Bisküvi ve Kurabiye

Eti Cin Portakal Soslu Bisküvi


Çok uzun yıllardır raflarda olan ve son dönemlerde ambalajındaki değişikliklerle “dikkat çekmeye” çalışan Eti Cin ürününü inceleyeceğiz. Ürün son dönemde çeşitli “emoji” görselleriyle paketlerini hareketlendirirken, aynı paketlerde bir süredir gramaj değişimleri de dikkatimizden kaçmıyor değil. Öyle ki, geçen yıllarda 29 gr. olan Eti Cin paketlerinden 2’şer gram halinde “cin çıkarma” işlemi yapılıyor. Önce 27 gr. olan Eti Cin ürünleri son olarak marketlerde 25 gr. ambalajlarla satılıyor. Ürünü 25 gr.’lık güncel ambalajı üzerinden inceleyeceğiz.

İlk olarak ürünün daha önce “Portakal Jöleli Bisküvi” olarak adlandırıldığı fakat güncel ambalajda “Portakal Soslu Bisküvi” olarak isimlendirildiğini görüyoruz. Ürünün içeriğine baktığımızda temel olarak %60 oranında bisküvi, %30 oranında portakallı sos ve %10 oranında granül içerdiğini anlıyoruz. Üründe hem bisküvi hem de portakallı sos içeriğinde sofra şekeri haricinde glikoz-fruktoz şurubu bulunurken, granül içeriğinde de glikoz şurubu yer alıyor. İlk olarak %60 oranında bisküvi içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Şeker olduğu görülüyor. Bisküvide bitkisel yağ olarak sırasıyla; Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları bulunuyor. Bisküvi içeriğinde ayrıca glikoz-fruktoz şurubu ve aroma verici de yer alıyor.

%30 oranında Portakallı sos içeriğindeyse ilk 3 sırada; Glikoz-fruktoz şurubu, Şeker ve Portakal pulpu yer alıyor. Üründe %2,6 oranında portakal pulpu bulunurken, ayrıca doğal portakal aroma vericisi kullanılıyor. Portakallı sos içeriğinde ayrıca kıvam arttırıcı, asitliği düzenleyici, stabilizör ile renklendirici katkı maddeleri yer alıyor. Portakallı sos portakal rengi alması için beta karotan ve antosiyanin ile renklendiriliyor. Son olarak %10 oranında Granül içeriğine baktığımızdaysa; ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Glikoz şurubu içerdiğini görüyoruz. Granül içeriğinde ayrıca %3 oranında yağı azaltılmış kakao tozu, yenilebilir sığır jelatini ile asitliği düzenleyici, topaklanmayı önleyici ve parlatıcı katkı maddeleri yer alıyor. Üründe Topaklanmayı önleyici katkı maddesi olarak Talk kullanılması dikkat çekiyor. Son dönemlerde özellikle pudralarda kullanımıyla ve kanser ilişkisiyle gündemde olan Talk maddesinin Eti Cin’de yer alan granülde kullanılması şaşırıtıcı bir durum olarak dikkat çekiyor.

Ürün bu haliyle 25 gr.’lık tek adette 110 kcal enerji veriyor. Tek adet ürün içeriğinde 9 gr. şeker yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Ürün tek adette 3,5 gr. yağ ve 1,2 gr. protein içeriyor. Üründe yüksek karbonhidrat, ilave şeker ve glikoz-fruktoz şurubu yüküne karşılık tek adette 0,68 gr. lif bulunuyor. Bu da ürün tüketimiyle kan şekerinin hızla yükselmesine sebebiyet verebiliyor. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı %33 olarak hesaplanırken, doymuş yağdan gelen kalori oranı ise %16 olarak hesaplanmaktadır. Her iki hesaplama da Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı bir tüketim için öngördüğü %10’luk maksimum kriterin üzerinde yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Bisküvi(%60) [Buğday Unu, Bitkisel Yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Glukoz-Fruktoz Şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Aroma Verici], Portakallı Sos (%30) [Glukoz-Fruktoz Şurubu, Şeker, Portakal Pulpu (%2,6), Kıvam Arttırıcı (Pektin), Asitliği Düzenleyici (Sitrik Asit), Doğal Portakal Aroma Vericisi, Stabilizör (Trisodyum Sitrat), Renklendiriciler(Beta Karoten, Antosiyanin)], Granül (%10) [Şeker, Bitkisel Yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Glukoz Şurubu, Yağı Azaltılmış Kakao (%3), Yenilebilir Sığır Jelatini, Asitliği Düzenleyici (Sodyum Asit Pirofosfat), Topaklanmayı Önleyici (Talk), Parlatıcı (Gam Arabik)]
🔎Eti Cin Portakallı Soslu Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 110 kcal
👉Şeker 9 gr.
👉Yağ 3,5 gr.
👉Protein 1,2 gr.
👉Lif 0,68 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (25 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri