Kek ve Pasta

Ülker Dankek Magma Mini Karamel Dolgulu Kek


Genç takipçilerimiz tarafından dikkat çeken ve tarafımıza gönderilen ürünlerden birini inceleyeceğiz; Ülker Dankek Magma Mini Karamelli. Ürün yasal ismiyle “%20 Karamelli sos içeren Dolgulu Kek” olarak tanımlanıyor. Ürün özellikle ambalajında yer alan “Sosunu abarttık, kekini kabarttık” ifadesiyle dikkat çekiyor. Kekin içindeki dolguyu ve ambalajdaki görseli karşılaştırdığımızda bu ifadenin sadece kafiye olsun diye yazıldığını anlıyoruz. Öyle ki, görselde “magma” gibi akıp giden bir sos yerine bir damladan ibaret göstermelik bir sos olduğu görülebiliyor. Toplam 210 gr.’lık ürün paketinden tek tek paketlenmiş 35 gr.’lık 6 adet kek çıkıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Buğday unu ve Yumurta olduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak Palm yağı ve birçok farklı şeker ilavesi yer alıyor. Ürün Sofra şekerinin yanı sıra; nişasta bazlı bir tür şeker olan Maltodekstrin, İnvert şeker şurubu, Şekerli koyulaştırılmış yarım yağlı süt ve yine nişasta bazlı bir tür şeker olan Dekstroz içeriyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 19 gr. yağ ve 25 gr. şeker bulunuyor. Ürün bu şeker yüküne karşılık 100 gr.’da 1,6 gr. lif içeriyor. Ürünün 35 gr.’lık tek adedindeki şeker miktarı ise 8,8 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şekere denk geliyor.

Ürün bu temel içeriklerin yanı sıra; nem vericiler, kabartıcılar, aroma vericiler, koruyucular, kıvam arttırıcılar, emülgatörler, stabilizörler ve asitlik düzenleyiciler gibi birçok katkı maddesini içinde barındırıyor. Üründe koruyucu olarak Sorbik asit ve Potasyum Sorbat bulunuyor. Ürün ayrıca ilave buğday lifi ve yağsız süt tozu içeriyor. Ürüne nişastanın yanı sıra, modifiye nişastanın da eklendiğini görüyoruz. Bu karmaşık içeriğin sonucu olarak da Magma adıyla yanardağa benzetilen bir sosun pek de ambalajdaki gibi olmayan bir “endüstriyel” sonucuyla karşılaşıyoruz. Ürünün temel beslenme adına bir iddiası olmasa da, tüketici olarak tüketip tüketmeme kararı tabi ki size aittir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Buğday unu, Yumurta, Bitkisel yağ (Palm), Şeker, Nem vericiler (Sorbitol, Gliserol), Maltodekstrin, İnvert şeker şurubu, Nişasta, Şekerli koyulaştırılmış yarım yağlı süt, Yağsız süt tozu, Dekstroz, Buğday lifi, Kabartıcılar (Disodyum difosfat, Sodyum hidrojen karbonat), Modifiye nişasta, Aroma vericiler, Tuz, Koruyucular (Sorbik asit, Potasyum sorbat), Kıvam arttırıcı (Guar gam), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin Poligliserol esterleri, Soya lesitini), Stabilizörler (Sodyum Aljinat, Sodyum Fosfat, Trikalsiyum sitrat), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Ülker Dankek Magma Karamelli Mini Besin Değerleri
👉Enerji 140 kcal
👉Karbonhidrat 18,6 gr.
👉Yağ 6,6 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (35 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri