Krema Sos ve Ezmeler

Danone Bitkisel Yağlı Krema


Market raflarında son dönemde görmeye başladığımız bitkisel yağlı kremalardan bahsedeceğiz. Krema denince akla tabii ki ilk olarak süt kreması geliyor. “Başka ne olabilir ki?” diyenler olacaktır. Merak etmeyin; Gıda endüstrisi sütün en değerli kısmı olan yağını kremalarda da oran oran ayırıyorken, artık “devir ekonomi devri” mantığıyla bu ürünlere de koymamaya başladı. Bu kapsamda marketlerde süt kremalarının yanında büyük puntolarla “Krema” diye satılan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Danone Bitkisel yağlı krema. Ürün 200 ml’lik paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Bitkisel yağ ve Yağsız süt tozu bulunduğunu görüyoruz. Üründe Bitkisel yağ olarak %20 oranında Palm yağı bulunuyor. Bu da aslında ürünün temelini oluşturan kremanın kaynağını da gösteriyor. Öyle ki, yemeklerinize, pastalarınıza eklemek üzere aldığınız bu ürünle aslında süt kreması yerine; kısmen değil, tamamen palm yağı eklemiş oluyorsunuz. Üründe ayrıca ironik olarak yağsız süt tozu yer alırken, oranı tüketiciye beyan edilmiyor.Ürün bunların yanında sofra şekeri ilavesi içeriyor.

Üründe oranı açıkça beyan edilmeyen sofra şekerinin yanı sıra; asitlik düzenleyici, kıvam arttırıcı, emülgatör gibi katkı maddeleri yer alıyor. Ürün ayrıca modifiye nişasta içeriyor. Peynirde, yoğurtta nişasta eklenmesi günümüzde tağşiş olarak nitelendirirken, endüstrinin bir ürünü olarak öne çıkan bu “kremamsı” ürünlerde nişasta kullanılması da mevzuata uygun karşılanıyor.Ürün bu haliyle 200 ml’lik tek pakette 376 kcal enerji veriyor. Üründe 34 gr. karbonhidrat ve tamamı palm yağı kaynaklı 40 gr. yağ bulunuyor. Ürün koruyucu veya aroma verici bileşenler içermiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Bitkisel yağ (Palm)(%20), Yağsız süt tozu, Şeker, Asitlik Düzenleyici (Potasyum Sitratlar), Modifiye Nişasta, Kıvam arttırıcı (Guar gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono-ve digliseritlerinin mono-ve diasetil tartarik asit esterleri)
🔎Danone Bitkisel Yağlı Krema Besin Değerleri
👉Enerji 376 kcal
👉Karbonhidrat 34 gr.
👉Yağ 40 gr.
👉Protein 3,6 gr.
👉Tuz 0,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri