Çikolata ve Gofret

Danette Ahududu Aromalı Çikolatalı Puding


Önceki gün bir takipçimiz tarafından gönderilen Danette markalı puding ürünü üzerindeki “Ahududu görseli” ve “Sınırlı sayıda” ifadesiyle dikkatimizi çekti. Ürünün özel bir üretim olduğunu ve bu özelliğin içeriğe yansıdığını düşünerek incelemeye karar verdik. Ambalajında Ahududu & Çikolata Keyfi yazan bu ürün 375 gr.’lık paketlerde satılmaktadır.

İlk olarak ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Permeat, İnek sütü ve Pancar şekeri bulunduğunu görüyoruz. Danette ürünlerinde bir süredir dikkat çeken permeat gıda endüstrisinin yağlı, yağsız ve yarım yağlı süt üretim aşamasında meydana gelen yan ürünlerden biridir. Permeat denen sıvı, sütün yağı ile proteinlerini ayıran ultrafiltrasyon işlemi yapılırken kalan sıvı ürün olarak tanımlanmaktadır. Üründe kullanılan bu bileşenin de Danone firmasının diğer üretimlerinden ortaya çıkan ya da temin edilen bir yan ürün olarak ürüne eklendiği anlaşılmaktadır. Üründe inek sütünün yağ oranı ile ilgili bir bilgi verilmezken, ilave edilen ve pancar şekeri olarak tanımlanan sofra şekerinin de oranı beyan edilmemektedir.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında modifiye nişasta ve yağı azaltılmış kakao yer almaktadır. “Peki ya çikolata?” diyenler için sınırlı sayıda üretilen bu üründe %0,09 yani yüzde değil, binde değil sadece onbinde 9 oranında çikolata tozu bulunduğunu söyleyelim. Başka bir deyişle 375 gr.’lık paketlerde satılan bu çikoatalı “özel” ürün içeriğinde sadece 0,33 gr. çikolata tozu bulunmaktadır. Ürün ambalajını süsleyen ahududu görselinin karşılığı ise üründeki yapay ahududu aroma vericisidir. Ürün bunların yanında kıvam arttırıcı olarak karragenan içermektedir.
Bu haliyle sınırlı sayıda üretilen bu ürünün tek paketini üreten bir kişi 386 kcal enerji almaktadır. Ürün içeriğinde 60 gr. şeker bulunmakta olup, buna ilave sofra şekerinin yanı sıra sütten gelen laktoz da dahildir. Tek paket üründe sütten gelen 8,3 gr. yağ ve 3,4 gr. protein de bulunmaktadır. Ürün koruyucu, renklendirici ya da ahududu aroma vericisi dışında farklı bir aroma verici içermemektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Permeat, İnek sütü, Pancar şekeri, Modifiye nişasta, Yağı azaltılmış kakao, Çikolata tozu (%0,09), Ahududu aroma vericisi, Tuz, Kıvam arttırıcı (Karragenan)
🔎Danette Ahududu Aromalı Çikolatalı Puding Besin Değerleri
👉Enerji 386,3 kcal
👉Şeker 60 gr.
👉Yağ 8,3 gr.
👉Protein 3,4 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (375 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri