Çikolata ve Gofret

Torku Gold Fındık Parçacıklı Karamelli Beyaz Çikolata


Son dönemlerde çokça görmeye başladığımız kakao kitlesi ya da kakao tozu içermeyen beyaz çikolatayı “gold” ismiyle sunan firmalar kervanına Torku da katılmış oldu; Torku Gold Fındık Parçacıklı Karamelli Beyaz Çikolata. Ürün 60 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün içeriğine baktığımızda temel olarak %90 oranında beyaz çikolata, %10 oranında fındık parçacığı ve %1 oranında bitter çikolata parçacığı olmak üzere toplam %101 ürün içeriği görüyoruz. Bu da akıllara Vedat Milor ile peynircinin unutulmaz diyaloğunu getiriyor. Acaba Torku hangi bileşenin hesabında hata yaparak %101’lik ürün içeriğine ulaşmış? Bunu bilmiyoruz.

Ürün içeriğinde ilk olarak beyaz çikolataya bakıyoruz. Ürünün beyaz çikolata içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve yağlı süttozu bulunuyor. Ürün %90 çikolata içeriğinde %18 oranında yağlı süttozu ve ayrıca beyan edilmeyen oranda yağsız süttozu içeriyor. Ürün ayrıca %5 oranında karamel tozu içeriyor. Çikolata içeriğinde ayrıca kakao yağının yanında bitkisel yağ olarak Shea yağı bulunuyor ve bu da çikolatayı çikolata olmaktan çıkarıp kokoline benzer bir ürüne dönüştürüyor. Üründe ayrıca emülgatörler ve aroma verici olarak yapay vanilya aroması yani vanilin bulunuyor. Üründe %10 oranında fındık parçacığı bulunduğunu belirtmiştik. Bu haliyle 60 gr.’lık pakette 6 gr. fındık bulunduğunu söyleyelim.

Ürün bu haliyle 60 gr.’lık tek pakette 334 kcal enerji veriyor. Ürünün tek paketinde 24,5 gr. şeker ve 21,1 gr. yağ bulunuyor. Üründe ayrıca 5,3 gr. protein ve fındıktan gelen 1,8 gr. lif yer alıyor. Buna göre üründen alınan kalorinin %26,8’inin doymuş yağdan ve %29,4’ünün ilave şekerden geldiğini hatırlatmak gerekiyor. Sadece bu ürünü tüketen bir birey günlük kalori alımının %4,9’unu ilave şekerden ve %4,5’ini doymuş yağdan yapmış oluyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Beyaz Çikolata (%90) [Şeker, Kakao yağı, Yağlı süttozu (%18), Yağsız süttozu, Demineralize peyniraltı suyu tozu, Karamel tozu (%5), Bitkisel yağ (Shea), Emülgatörler (Ayçiçek Amonyum Fosfatidleri, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Fındık Parçacığı (%10), Bitter Çikolata parçacığı (%1)
🔎Torku Gold Fındık Parçacıklı Besin Değerleri
👉Enerji 334 kcal
👉Şeker 24,5 gr.
👉Yağ 21,1 gr.
👉Protein 5,3 gr.
👉Lif 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri