Genel

Aroma Sade Güzellik Çilek ve Ahududu Aromalı İçecek


Geçtiğimiz günlerde birçok fenomen sosyal medya hesabı ve influencer tarafından anlaşmalı olarak tanıtımı yapılan ve sizler tarafından da sorulan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Aroma Sade Güzellik. Ürün havalı ismi ve “sade” vurgusuyla sağlıklı olduğu iddiasıyla satışa sürülmüş ve hatta ambalajında sağlık beyanı bile yapıyor. Öyle ki, Güzellik çeşidinde ambalajın ön yüzünde “Kolajen, Biotin ve Çinko” ifadesinin altında “Normal saç, tırnak ve cilt sağlığının korunmasına katkıda bulunur” beyanı yer alıyor. Ürün 330 ml’lik kutularda satılıyor. Ürünün yasal isminin ise Çilek ve Ahududu aromalı içecek olduğunu belirtmek gerekiyor.

İlk olarak ürünün temelde su olduğunu söyleyelim. Doğal kaynak suyu içeren üründe sırasıyla; D-biyotin, Çinko glukonat ve Hidrolize kolajen eklendiğini anlıyoruz. Ürün bu haliyle 330 ml’lik tek şişede 1,8 mg. Çinko ve 8,8 mcg. Biotin bulunuyor. Ürün bu haliyle tek şişede günlük ihtiyacın yaklaşık %18’ini karşılayan Çinko ve Biotin içeriyor. Üründe ayrıca 3,3 gr. Kolajen olduğu belirtiliyor fakat buna göre ürünün gerek içerik sıralamasında gerekse besin değerleri tablosunda hata olduğunu düşünüyoruz. Öyle ki, eğer üründe 100 ml’de gerçekten 1 gr. kolajen varsa, bunun protein değerine de yansıması gerektiğini ve ayrıca içerik sıralamasında da 100 ml’de 0,54 mg. ve 2,66 mcg. bulunan çinko ve biyotinden de önce gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu haliyle üründeki değerlerin ve beyanların kafa karıştırıcı olduğunu ve gerçeği yansıtmıyor olma ihtiyalini belirtmek gerekiyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra aroma verici olarak geciştirilen, içeriği belirtilmeyen bileşenlerin ambalajın ön yüzünden gördüğümüz kadarıyla Çilek ve Ahududu aroma vericileri olduğunu anlıyoruz. Bu haliyle de içerik beyanında “aroma verici” yerine “aroma vericiler” yazması gerektiğini söylemek gerekiyor. Firma burada da tüketiciye hatalı beyanda bulunuyor. Bunun yanı sıra üründeki aroma vericiler de tüketiciye içerik beyanı kapsamında açıkça yazılmamış oluyor. Üründe ayrıca “çilek ve ahududu” rengi vermesi açısından siyah havuç suyu konsantresi yer aldığını da belirtmek gerekiyor.

Ürün bunların yanı sıra asitlik düzenleyici olarak sitrik asit ve kolada da bulunan fosforik asit içeriyor. Üründe tatlandırıcı olarak sukraloz yer alırken, kalori değeri de olan sukralozu içermesine rağmen ürünün besin değerleri tablosunda kalori değerinin 0 olduğu görülüyor. Bu da ürünün besin değerleri tablosunun doğruluğunun birkez daha sorgulanmasına yol açıyor. Buna göre; üründe olması gerektiğinin aksine, beyana göre karbonhidrat, yağ, protein ve buna bağlı olarak kalori değerinin sıfır olduğu bir besin değerleri tablosuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum “Çevre dostu ambalaj”, “Doğal kaynak suyu içeren aromalı içecek” ve “infleuncelerla bol reklam kampanyaları” stratejisi oluştururken firmanın içerik ve besin değerleri beyanlarını pek de dikkate almadığı anlaşılıyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, D-biyotin, Çinko Glukonat, Hidrolize kolajen, Aroma verici, Siyah havuç suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Fosforik asit), Tatlandırıcı (Sukraloz)
🔍Aroma Sade Güzellik Çilek ve Ahududu Aromalı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji Yoktur
👉Karbonhidrat Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
👉Çinko 1,8 mg.
👉Biotin 8,8 mcg.
👉Kolajen 3,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (330 ml) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri