Sütlü Tatlı ve Toz

Eker Portakallı Bademli&Bitter Çikolatalı Sütlü Tatlı


Eker markasıyla yoğurt ve süt ürünlerinin yanında artık sütlü tatlıları da raflarda görüyoruz. Bugün bunlardan birini, 125 gr.’lık karton paketlerde kaşığıyla birlikte satılan Eker Portakallı Bademli&Bitter Çikolatalı Sütlü Tatlı ürününü inceleyeceğiz. Ürün Eker Süt Ürünleri’nin Bursa’daki fabrikasında üretiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize ve homojenize inek sütü, Şeker ve Modifiye mısır nişastası bulunduğunu görüyoruz. Üründe %80 oranında süt bulunurken, sütten gelen laktoz haricinde sofra şekeri ilavesi de yer alıyor. Üründe ayrıca %3 oranında bitter çikolata bulunurken, bitter çikolata içeriğinde de şeker 2. sırada yer alıyor. Ürün ayrıca kakao tozu da içeriyor. Bu haliyle 125 gr.’lık tek kutu üründe 19,6 gr. şeker yer alıyor. Laktozun da dahil olduğu bu şeker miktarı üründe yaklaşık 8 adet küp şeker kadar ilave şeker olduğunu gösteriyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık ne kadar lif bulunduğunu ise bilmiyoruz çünkü besin değerleri tablosunda beyan edilmiyor. Fakat üründe lif kaynağı olarak çok etkili bir bileşen yer almasa da, üründeki lif oranının 100 gr.’da 1 gr.’dan daha yüksek olduğunu söylemek gerekiyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra – ürüne ismini veren portakal ve badem oranına bakıyoruz. Üründe %2 oranında portakal parçacıkları yer alırken, %1 oranında da badem bulunuyor. Buna göre üründe 2,5 gr. portakal parçacıkları ve 1,25 gr. badem bulunduğunu anlıyoruz. Şimdi; “Bu kadar portakal ve badem nasıl bu ürüne portakal ve badem tadı veriyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Cevap: Vermiyor. İşte o yüzden de üründe yapay aroma vericiler ilave ediliyor ve karşımıza portakal aroma vericisi ve badem aroma vericisi çıkıyor. Üründe ayrıca kıvam arttırıcı olarak karragenan ve ksantan gam gibi katkı maddeleri bulunuyor. Ürün nişasta bazlı şeker, tatlandırıcı, koruyucu ya da renklendirici katkı maddeleri içermiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize ve homojenize inek sütü (%80), Şeker, Modifiye mısır nişastası, Bitter çikolata (%3) [Kakao kitlesi, Şeker, Kakao yağı, Emülgatör (Ayçiçek lesitini)], Kakao tozu, Portakal parçacıkları (%2), Badem (%1), Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Ksantan gam), Aroma vericiler (Portakal, Badem)
🔎Eker Portakallı Bademli&Bitter Çikolatalı Sütlü Tatlı Besin Değerleri
👉Enerji 137,5 kcal
👉Şeker 19,6 gr.
👉Yağ 3,8 gr.
👉Protein 3,5 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (125 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri