Kuruyemiş ve Kurumeyve

Tadım Fıstıxx Ranch Sos Aromalı Yer Fıstığı


Yerli kuruyemiş firmaların ithal ettiği hammaddelerle ortaya çıkarttığı endüstriyel ürünlerden birini inceleyeceğiz; Tadım Fıstıxx Ranch sos aromalı yer fıstığı. Ürün Arjantin’den ithal edilen yer fıstıklarıyla yine muhtemelen ithal aroma vericilerle ortaya çıkmış bir endüstriyel ürün olarak dikkat çekiyor. Ürün 180 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün ambalajında “Vazgeçilmeyen fıstık” ifadesiyle fıstık görselleri yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda üç temel bileşen olduğunu görüyoruz; yer fıstığı, bitkisel yağ ve ranch sos aromalı çeşni. Fakat üründeki bu temel bileşenlerin oranları tüketiciye beyan edilmiyor. Yani üründe ne kadar yer fıstığı, ne kadar bitkisel yağ ya da ne kadar aromalı çeşni kullanıldığını bilmiyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak pamuk yağı yer alırken, ayrıca aromalı çeşni içeriğinde de kolza yağı ilavesi göze çarpıyor. Üründe aromalı çeşni içeriğinde ayrıca dekstroz ve maltodesktrin gibi nişasta bazlı şekerler olduğu görülüyor. Ürün aromalı çeşni içeriğinde ayrıca yine bilinmeyen oranda sofra şekeri ilavesi içeriyor. Aromalı çeşnide ilk sırada ise tuz yer alıyor. Üründe ayrıca dereotu ve maydanoz ekstraktları olduğu görülüyor.

Ürün bu haliyle 100 gr.’da 584 kcal enerji veriyor. Üründe 46,7 gr. yağ bulunurken, bunun 8,7 gramı doymuş yağdan ibarettir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %13,4’ü doymuş yağdan gelmektedir. Üründe ayrıca 100 gr.’da 7,4 gr. şeker bulunmakta olup, bunun ne kadarlık kısmının ilave şekerden geldiği bilinmemektedir. Üründe 100 gr.’da 13,8 gr. karbonhidrata karşılık 10,3 gr. lif bulunmaktadır. Ürün yer fıstığından ve kısmen peyniraltı suyu tozundan gelen 21,9 gr. protein içermektedir. Ürünün 100 gr.’da tuz oranı ise 2,7 gr. olarak dikkat çekmektedir. Bu da 180 gr.’lık tek paket üründe 4,9 gr. gibi yüksek oranda tuz olduğunu göstermektedir. Ürünün tek pakette ayrıca 84 gr. gibi yüksek yağ oranına sahip olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bu yağın ne kadarının yer fıstığından gelen doğal yağ olduğu ise bitkisel yağ oranı beyan edilmediği için bilinmemektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Yer fıstığı, Bitkisel yağ (Pamuk), Ranch sos aromalı çeşni [Tuz, Peyniraltı suyu tozu, Dekstroz, Soğan tozu, Aroma vericiler, Şeker, Kurutulmuş maydanoz, Bitkisel yağ (Kolza), Maltodestkrin, Maydanoz enstraktı, Dereotu ekstraktı]
💉Alerjen Uyarı: Yer fıstığı ve süt ürünü içerir. Eser miktarda antep fıstığı, badem, ceviz, pikan cevizi, fındık, kaju fıstığı ve buğday gluteni içerebilir.
🔎Tadım Fıstıxx Ranch Sos Aromalı Yer Fıstığı Besin Değerleri
👉Enerji 1051 kcal
👉Karbonhidrat 24,8 gr.
👉Yağ 84 gr.
👉Protein 39,4 gr.
👉Lif 18,5 gr.
👉Tuz 4,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (180 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri