Cipsler

Ruffles Acı Biber Aromalı Çeşnili Patates Cipsi


Önceki gün bir takipçimiz tarafından gönderilen yeni Ruffles çeşidini inceleyeceğiz; Ruffles Acılı. Ürünün ismi acılı fakat ürün acı biber değil, acı biber aromalı çeşni içeriyor. Peynir aromalı diye ifade edilen bu acı biber aromalı çeşni de peynir değil de; peynir altı suyu tozu içeriyor. Sonuç olarak ortaya ambalajında acı biber görselleri ve alevli acılı bir endüstriyel patates cipsi çıkıyor. Ürün 183 gr.’lık mega paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ürünün aslında 3 temel bileşenden oluştuğunu görüyoruz; Patates, Palm Olein yağı ve Peynir dolgulu acı biber aromalı çeşni. Üründe patates oranı ve Palm olein yağının tam oranı beyan edilmiyor fakat besin değerleri tablosundan ürünün 100 gr.’da 33,1 gr. yağ içerdiğini anlıyoruz. Bu da bize üründe yaklaşık %60 oranında patates içerdiğini gösteriyor. Palm Olein yağının yapısı gereği 100 gr.’da bulunan 33,1 gr. yağın 15,3 gramının doymuş yağ olduğunu anlıyoruz. Bu da üründen alınan kalorinin %25,6 gibi oranının doymuş yağdan geldiğini gösteriyor. Bu da ürünü tüketen birinin Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılmaması önerisinde bulunduğu %10’luk kalori oranı 2,5 kat aştığı anlamına geliyor.

Ürün bu iki temel içerik açısından bakıldığında diğer marka ya da aynı markanın diğer çeşitlerinde de görebileceğimiz bir patates cipsi olarak tanımlanabilir. Fakat ürünün “acılı” vurgusuyla içeriğinde yer alan çeşni patates cipsini tam olarak endüstriyel hatta kimyasal bir ürüne dönüştürüyor. Çeşni içeriğinde peynir dolgusu olarak tanımlanmasına rağmen peynir değil, peyniraltı suyu tozu yer alıyor. Çeşni tuz ve sofra şekerini aynı anda içeriyor. Üründe bunun yanında aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat ve Disodyum Guanilat isimli kimyasallar yer alıyor. Sadece bu değil, çeşni ayrıca sitrik asit, potasyum klorür gibi kimyasal bileşenleri de içeriyor. Üründe aroma vericiler ve aroma verici preparat olarak tanımlanan fakat içeriğini bilmediğimiz yapay katkı maddeleri de ayrıca yer alıyor. Ürün bunların yanında bir de ısıl işlem aroma vericisi denen ilginç bir kimyasal daha içeriyor. Çeşnide tüm bunların ardından “acı biber” etkisini harmanlamak üzere renklendirici olarak paprika ekstraktı kullanıldığını görüyoruz. Bakın işte ortaya acılı bir patates cipsi çıkması adına gıda endüstrisi bir patatesin başına neler getiriyor.

Bu içerikte bir ürünü reklamlardan etkilenerek maç ya da film izlerken tüketen bir genç birey yakabileceğinden çok daha yüksek – 980 kcal enerjiyi bünyesine alıyor. Ürünün tek paketinde 94,2 gr. Karbonhidrat ve 60,6 gr. Yağ bulunuyor. Ürün ayrıca tek pakette 2,6 gr. tuz içeriyor. Üründe 11,2 gr. protein ve yüksek karbonhidrat yüküne karşılık patatesten gelen 7,1 gr. lif bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Patates, Palm olein yağı, Peynir dolgulu acı biber aromalı çeşni [Tatlı peyniraltı suyu tozu, Tuz, Şeker, Aroma arttırıcılar (Monosodyum glutamat, Disoyum guanilat), Aroma vericiler, Soğan tozu, Sitrik asit, Sarımsak tozu, Potasyum Klorür, Süt yağı, Karabiber, Aroma verici preparatlar, Isıl işlem aroma vericisi, Renklendirici (Paprika ekstraktı)]
🔎Ruffles Peynir Dolgulu Acı Biber Aromalı Patates Cipsi Besin Değerleri
👉Enerji 980,9 kcal
👉Karbonhidrat 94,2 gr.
👉Yağ 60,6 gr.
👉Protein 11,2 gr.
👉Lif 7,1 gr.
👉Tuz 2,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (183 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri