Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Peynir

Bahçıvan Probiyotik Tam Yağlı Süzme Peynir


Ambalajında “Türkiye’nin ilk probiyotik süzme peyniri” ve “Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur” ifadeleriyle dikkat çeken Bahçıvan Probiyotik Süzme Peynir ürününü inceleyeceğiz. İçeriğinde probiyotik bakteri ve probiyotik organizma ilavesi bulunan, herhangi bir koruyucu ya da katkı maddesi içermeyen ürün 500 gr. süzme ağırlığı olan paketlerde satılıyor.

Üründe temel olarak sırasıyla; Pastörize inek sütü, Tuz, Peynir kültürü ve Peynir mayası bulunuyor. Üründe kullanılan sütün kuru maddede %45 oranında süt yağı içerdiği, son ürünün ise 100 gr.’da 16 gr. sütten gelen yağ içerdiğini görüyoruz. Üründe ayrıca 100 gr.’da yine sütten gelen 3 gr. karbonhidrat ve 1,4 gr. protein yer alıyor. Ürün fermentasyon süreci sonrasında 100 gr.’da 670 mg. Kalsiyum ve 380 mg. Fosfor içeriyor – ki bu oranın süzme peynirlerde geleneksel beyaz peynirlerde göre daha yüksek olduğu dikkat çekiyor.

Bu temel bileşen ve besin değerlerinin yanında; ürünü diğer benzer ürünlerden ayıran ise ilave edilmiş olan probiyotikler olarak dikkat çekiyor. Geleneksel yöntemlerle üretilen peynir ve yoğurt ürünlerinde bulunan probiyotikler genel olarak; insan ve hayvan sağlığını destekleyen ve güçlendiren bileşenler olarak tanımlanıyor. Probiyotik mikroorganizmaların en önemli grubunu ise laktik asit bakterileri oluşturuyor. Bunların en önemlilerinden olan Lactobacillus Acidophilus sütteki karbonhidratı parçalayarak laktik asit üretiyor. Peynir ya da yoğurt kültürü dediğimiz, fermentasyon sürecini başlattığı için “starter” olarak tanımlanan bu bakterinin ürüne ayrıca ilave edildiği görülüyor.

Öyle ki, üründe kullanılan peynir kültürüne ilave olarak eklenen Lactobacillus Acidophilus, LA-5 ticari ismini alarak Danimarkalı Chr Hansen firması tarafından geliştiriliyor. Chr Hansen firması tarafından geliştirilen LA-5, 60’dan fazlası insan araştırmalarından elde edilen verilere dayanan 150’den fazla bilimsel yayında konu edilmiş, firmanın tabiriyle “iyi araştırılmış” bir probiyotik olarak tanımlanıyor. Chr Hansen, söz konusu çalışmalarda LA-5’in daha düzenli bağırsak hareketlerine ve bağırsak bakterilerinin dengelenmesine yardımcı olduğu belirtiliyor. Chr Hansen firması ayrıca LA-5’in benzersiz bir üretim sürecinden bahsederek, üretim aşamasındaki tüm adımların tam kontrollü olarak ilerdiğini, bu haliyle üstün kalitede probiyotik suşlar elde edildiğini belirtiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Probiyotik bakteri (Lactobacillus Acidophilus, LA-5), Tuz, Probiyotik organizma, Peynir kültürü, Peynir mayası
🔎Bahçıvan Probiyotik Taze Süzme Beyaz Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 212 kcal
👉Karbonhidrat 3 gr.
👉Yağ 16 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Tuz 2,5 gr.
👉Kalsiyum 670 mg.
👉Fosfor 380 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri