Süt ve Sütlü İçecekler

İçim İçimino Muzlu %1,2 yağlı UHT Süt


Üzerinde çocuklara yönelik çekici çizgi film karakterleri yer alan meyveli ve aromalı sütlerden birini inceleyeceğiz; İçim İçimino Muzlu Süt. Ürün 180 ml’lik pipetli kutularda satılıyor. Ambalaj üzerinde “Renklendirici yok”, “D vitamini,” “Kalsiyum” gibi vurguların yanı sıra; “%4,5 ilave şeker içerir” yasal uyarısı yer alıyor. Ürün ambalajının yan kısmında ise “1 paket günlük kalsiyum ihtiyacının %20’sini karşılıyor” ifadesi bulunuyor.

Bu bilgilerin yanında ürünün içeriğine baktığımızda aslında temelde İnek sütü ve Sofra şekerinden ibaret bir içecekle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Üründe %4,5 oranında sofra şekeri olduğunu söylemiştik, içerik beyanında yazmasa da basit bir matematiksel hesaplamayla süt oranının da %95,4 olduğunu anlıyoruz. Daha net bir ifadeyle ürün temelde 200 ml’lik standart su bardağından daha az miktardaki süte 8,1 gr. ilave şeker yani yaklaşık 4 tane küp şekerden ibarettir.

Üründe bunun yanı sıra %0,1 yani binde 1 oranında muz püresi ile muz aroma vericisi bulunmaktadır. Ürün içeriğinde son sırada ise 0,08 mcg. D vitamini ilavesi yer aldığını görüyoruz. Bu haliyle aslında temelde şekerli bir sütten ibaret olan bir ürün “endüstrinin dokunuşuyla” sütten gelen kalsiyumla “kalsiyum” ve ilave edilen D vitamini ile “D vitamini” kaynağı olabilirken, eklenen toz halinde muz ve bir damla aroma vericiyle “muzlu” hale gelebiliyor.

İşte bu ürünü tüketen bir çocuk tek paketten 104 kcal enerji alıyor. Ürünün tek paketinde yer alan 16,2 gr. şekerin 8,1 gramlık kısmı ilave şekerden gelirken, geri kalan 8,1 gr.’lık kısım ise sütteki laktoz kaynaklıdır. Ürünün tek paketinde ayrıca sütten gelen 2,2 gr. yağ ve 5 gr. protein bulunmaktadır. Ürün son olarak tek pakette 1,44 mcg. D vitamini ve 162 mg. Kalsiyum içermektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: İnek sütü, Şeker, Muz püresi (%0,1), Aroma verici, D vitamini
🔎İçim İçimino Muzlu Süt Besin Değerleri
👉Enerji 104 kcal
👉Şeker 16,2 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 5 gr.
👉D vitamini 1,44 mcg.
👉Kalsiyum 162 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (180 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri