Kefir Ayran ve Boza, Yoğurt

Altınkılıç Kayısı ve Keten Tohumlu Kefirli Yoğurt


Daha önce sade çeşidini ve farklı ürünlerini incelediğimiz, ambalajında bazı değişikliklere giden Altınkılıç markalı Kefirli Kayısılı ve Keten Tohumlu Yoğurt ürününü inceliyoruz. Ürün 150 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün kapağında yer alan kaşık sayesinde herhangi bir zaman dilediğinizde tüketebiliyorsunuz. Ürün ambalajında kayısı ve keten tohumu görselleri dikkat çekerken, %2,5 süt yağı ve %5,6 protein vurgusu da yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; %2,5 yağlı pastörize inek sütü, Kayısı ve keten tohumu sosu ve Süt proteini olduğunu görüyoruz. Ürüne ilave edilen sofra şekerinin sadece kayısı ve keten tohumu içeriğinde ve sıralamaya göre keten tohumundan sonra yazıldığını fark ediyoruz. Ürünün gerek içindekiler beyanında olduğu gibi, besin değerleri tablosunda da şeker beyanında kafamıza takılan hususlar var. Öyle ki, ilk olarak ürünün sadece meyve sosunda şeker yer almadığını, üründe de bulunduğunu ve bunun da %0,5’ten daha az olmadığını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Muhtemelen firma içerik beyanına bir “şeker” daha yazmayı unutmuş ya da atlamış. Öyle ki, üründe 100 gr.’da 16,7 gr. karbonhidrat bulunuyor. Bu orana sütten gelen laktoz da dahildir. Bu oran sade üründe 100 gr.’da 5,7 gr. olup bu sadece laktoz oranıdır. Dolayısıyla %5,7’si laktoz olan bir üründe eğer toplamda %16,7 oranında karbonhidrat varsa, aradaki fark sofra şekeridir. Bu haliyle üründe 100 gr.’da en az 11 gr. sofra şekeri ilavesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu da üründe 150 gr.’lık tek pakette 17 gr. ilave şeker olduğunu göstermektedir. Bu haliyle üründeki şeker beyanı da hatalıdır. Ürün 150 gr.’lık tek pakette 17 gr. ilave şeker yani yaklaşık 8 tane küp şeker içermektedir.

Üründe bunun yanı sıra kayısı ve keten tohumu sosu oranı da beyan edilmemiştir. Üründeki sos içeriğinde ise %7,5 oranında dondurulmuş kayısı ve %0,5 oranında keten tohumu yer aldığını anlamaktayız. Burada da sosun yüzde kaçının şeker olduğunu anlayamıyoruz. Öyle ki, sostaki şeker beyanı %0,5 oranlı keten tohumundan sonra yapılmaktadır bu da pek gerçeği yansıtmamaktadır. Üründeki sosta bunların yanı sıra kıvama arttırıcı ve limon suyu konsantresi bulunmaktadır.

Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra süt proteini de içermektedir. Bu haliyle üründe sütten gelen protein yanı sıra ilave edilen süt proteini de yer almaktadır. Ürün buna göre 150 gr.’lık tek pakette 8,4 gr. protein içermektedir. Üründen alınan kalorinin %20’si proteinden gelmektedir. Üründe son sırada yoğurt kültürü ve kefir kültürü yer almaktadır. Firma beyanına göre ürün koruyucu, renklendirici ya da aroma verici herhangi bir bileşen içermemektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: %2,5 yağlı Pastörize İnek sütü, Kayısı ve Keten Tohumu Sosu [Dondurulmuş kayısı (%7,5), Keten tohumu (%0,5), Şeker, Kıvam arttırıcı (Asetillendirilmiş Dinişasta Adipat), Limon suyu konsantresi], Süt proteini, Yoğurt kültürü ve Kefir kültürü
🔎Altınkılıç Kayısı ve Keten Tohumlu Kefirli Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 166 kcal
👉Karbonhidrat 25,1 gr.
👉Yağ 3,8 gr.
👉Protein 8,4 gr
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (150 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri