Peynir

Pınar Protein Süzme Peynir


Market raflarında dikkatimizi çeken Pınar Protein markasıyla satılan Yarım Yağlı Süzme Peynir ürününü inceleyeceğiz. Ürün ambalajında 14 gr. Protein ibaresiyle dikkat çekiyor fakat bu oranın 100 gr. ürün için verildiği de yine ambalajın ön yüzünde vurgulanıyor. Ürün 500 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

İlk olarak ürünü standart Pınar Süzme peynirden ayıran temel özellikleri vurgulayalım. Standart Süzme Peynir içeriğinde tam yağlı pastörize inek sütü varken, Protein Süzme peynir içeriğinde yarım yağlı pastörize inek sütü bulunuyor. Her iki üründe de pastörize inek sütü haricinde peynir mayası, peynir kültürü ve tuz haricinde herhangi bir ilave bileşen yer almıyor. Protein Süzme Peynir ismiyle satılan üründe ilave protein veya katkı maddesi de bulunmuyor. İki çeşidi karşılaştırdığımızda standart süzme peynir çeşidinde 16 gr. yağ bulunurken, protein süzme peynir çeşidinde 12 gr. yağ olduğunu görüyoruz. Bunun yanında standart süzme peynir 11 gr. protein içeriyorken, protein süzme peynir çeşidinde 14 gr. protein yer alıyor. Diğer bir dikkat çeken nokta ise, standart süzme peynirde 340 mg. Kalsiyum ve 280 mg. Fosfor bulunurken, Protein süzme peynir çeşidinde – belki şaşıracaksınız ama daha az kalsiyum ve fosfor yer alıyor. Öyle ki, 100 gr. protein süzme peynir 290 mg. Kalsiyum ve 230 mg. Fosfor içeriyor.

Bu farkların temel olarak ineklerin beslenmesiyle ilgili olduğunu vurgulamak gerekiyor. Öyle ki, başta süt yağı olmak üzere sütteki protein miktarı da beslenmeden direkt olarak etkileniyor. Bunun yanında sağım dönemi, mevsim, hava sıcaklığı ve ırk gibi unsurlar da süt yağı ve protein oranını etkileyebiliyor. Beslenmede kullanılan kaba yem/konsantre yem oranı, kaba yemin kalitesi, konsantre yemin ince öğütülmesi ya da özel işlemlerden geçirilmesi, selüloz düzeyi gibi teknik etkenler de yine inek sütünün yağ ve protein oranını etkileyebiliyor. Bu haliyle protein süzme peynir üretiminde kullanılan sütün beslenme kaynaklı olarak yüksek yağ ve yüksek proteine sahip olması bu şekilde açıklanabilir. Burada ürünün yarım yağlı olarak sunulması da yine bu şekilde anlaşılabiliyor. Ürün gamının daha “fit” bir ürün olarak lanse edilmesi sebebiyle proteinin tamamı, süt yağının ise yarısı ürüne dahil ediliyor. Ürünyine beslenmeye bağlı faktörler sebebiyle farklı oranlarda kalsiyum ve fosfor içerebiliyor.

Bu geniş açıklamalardan sonra Pınar Protein Süzme Peynirin 100 gr.’da 184 kcal verdiğini, bu kaloriyi ise temel olarak 12 gr. yağ ve 14 gr. proteinin oluşturduğunu söyleyelim. Üründe ayrıca 100 gr.’da 4,9 gr. karbonhidrat bulunurken, 290 mg. Kalsiyum ve 230 mg. Fosfor içeriyor. Üründe herhangi bir ilave koruyucu katkı maddesi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Peynir mayası, Peynir kültürü, Tuz
🔎Pınar Yarım Yağlı Süzme Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 184 kcal
👉Karbonhidrat 4,9 gr.
👉Yağ 12 gr.
👉Protein 14 gr.
👉Kalsiyum 290 mg.
👉Fosfor 230 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri