Sakız ve Şekerleme

Torku Mevlana Şekeri


Konya’da belki de etli ekmekten sonra en çok bilinen geleneksel tatlardan biri olan Mevlana Şekeri’ni Torku markalı ürün üzerinden inceleyeceğiz. Sade çeşidinin yanı sıra; Fındıklı, Yer fıstıklı, Çilekli, Portakallı ve Kakaolu gibi farklı çeşitleri bulunan ürünün Yer fıstıklı çeşidine denk geldik. Geçen yıllarda 500 gr. olarak satılan ürün güncel olarak 450 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ambalaj üzerinde “Asırlık şeker geleneğimiz” ve “Şekeri pancardan” ifadeleri yer alıyor. Ürün ambalajında ayrıca yer fıstığı görseli de yer alıyor.

Ürüne geçmeden önce Mevlana şekerinden kısaca bahsedelim. İlk olarak “peynir şekeri” olarak adlandırılan şeker daha sonra turistlerin ilgisini çekince Mevlana ile herhangi bir ilgisi olmamasına rağmen onun adını alan bir tür akide şekeridir. Konya’daki yöresel yiyecekler arasında yer alan mevlana şekeri geleneksel şekilde bakır kazanlarda 140 derecelik ısıyla şekerin yanında su ve limon tuzu katılarak üretiliyor. Bu işlem sonrasında kahverengiye çalan bir rengi olan şeker çeşitli yöntemlerle ağartma ve sonrasında kesim işlemlerinin ardından tezgahta nemlendirilip, paketleniyor.

Ürün içeriğine gediğimizde ise temel olarak Sofra şekeri, Nem tutucu olarak Sorbitol ve Asitlik Düzenleyici olarak Sitrik asit içerdiğini görüyoruz. Sade çeşidinde ürün bu temel bileşenlere ek olarak içierği tüketiciye beyan edilmeyen yapay aroma verici içeriyor. Ürünün yer fıstıklı çeşidinde ise Sofra şekerinin yanında ürünün %3 oranında yer fıstığı parçacığı içerdiğini görüyoruz. Üründe ayrıca Bitkisel sıvı ekstrakt karışımı olarak Kuzu kulağı, Çivan perçemi, Sinirli ot gibi bileşenlerin yer ladığı bir karışım bulunuyor. Bu karışımın oranı tüketiciye beyan edilmezken Nem tutucu bileşenden daha az oranda olması %1 ya da daha az oranda olduğunu gösteriyor. Üründe yapay aroma verici olarak Yer fıstığı aroması kullanılıyor. Ürün bunların haricinde koruyucu ya da renklendirici katkı maddesi içermiyor fakat alerjen uyarı kısmında aynı bantta üretilen diğer ürünlerden bulaşı riski olması sebebiyle Antep fıstığı, badem, fındık, susam ve süt ürünü içerebileceğine dair alerjen uyarı yer alıyor.

Ürün bu haliyle 20 gr.’lık tek adette 78 kcal enerji veriyor. Tamamına yakını ilave şekerden gelen bu kalori yanında üründeki lif oranı tek adette 0,2 gr. olarak beyan ediliyor. Mevlana şekeri 20 gr.’lık tek adette 18,5 gr. karbonhidrat içerirken, bunun 15,3 gramlık kısmı basit şeker olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar geleneksel bir tat olsa da; sadece tek adette vücuda liften yoksun şekilde hızla etki edecek bu şekerin dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Öyle ki, bu şekerin tek adedi yaklaşık 8 tane küp şekerin etkisine denk olarak hesaplanıyor. Üründe ayrıca tek adette 0,3 gr. yağ ve 0,1 gr. protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, Yer fıstığı parçacığı (%3), Nem tutucu (Sorbitol), Bitkisel sıvı ekstrakt karışımı (Kuzu kulağı, Civam perçemi, Sinirli ot), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici (Yer fıstığı)
🔍Torku Yer Fıstıklı Mevlana Şekeri Besin Değerleri
👉Enerji 78 kcal
👉Şeker 15,3 gr.
👉Yağ 0,2 gr.
👉Protein 0,1 gr.
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri