Genel

Sosyal medyada paylaşılan diş beyazlatma videoları hakkında diş hekimlerinden uyarılar geldi.


Sosyal medyada birçok farklı alanda popüler olmak adına hiçbir dayanağı olmadan çeşitli öneriler veriliyor. Bugüne kadar kimya mühendisi taklidi yapan inşaat mühendislerini de, doktor unvanıyla önerilerde bulunup halkın sağlığını tehdit edenleri de, anne veya baba unvanlarını kullanarak çocuklarla ilgili ürünler önerenleri de gördük. Fakat konuyla hiçbir ilgisi ve bilgisi olmadan diş beyazlatma videoları çekerek insanların sağlığını tehdit edenlere yeni rastladık. Son günlerde sosyal medyada rastlanan diş beyazlatma videolarıyla ilgili diş hekimlerinden uyarılar geldi.

Dikkat Sosyal medyada bu videolar çok paylaşılıyor ancak ölüme kadar götürebilir

Uzmanlar marketlerden aldıkları sodyum bikarbonata limon katarak alüminyum folyo ile dişlerine süren kişilere karşı uyarıyor. Uzmanlara göre bu videoların çoğu aldatmaca niteliğinde. Çoğu kişi farklı bir işlemle dişlerini beyazlatarak, çektiği videodaki önerinin diş beyazlığının sebebi olduğunu öne sürüyor. Bu tarz uygulamalar diş hekimlerine göre de dişi beyazlatmak yerine diş minesine zarar vererek, dişin ömrünü kısaltıyor.

Dikkat Sosyal medyada bu videolar çok paylaşılıyor ancak ölüme kadar götürebilir

Diş Hekimi Arzu Yalnız DHA’ya verdiği demeçte, “Alüminyum folyonun içerisinde ağır metaller var, bu zehirlenmeye götürür. İçine konulan limon, karbonat, sirke tarzı şeyler onun daha çok aşınmasına sebep olur ve tükürük yoluyla bunlar yutulur. Bu sağlık açısından çok tehlikeli, diş açısından da dişin minesini yumuşatan dişe zarar verip gerçek sağlıklı dokuyu aşındıran eylemlerdir bunlar. Bu metallere karşı alerjik bir reaksiyonu varsa ölüme kadar götürebilir” dedi.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri