Kefir Ayran ve Boza

Ömür Gurme Boza


Kış aylarında tüketimi artan geleneksel tatlarımızdan biri olan bozayı; Ömür Gurme Boza ürünü üzerinden inceleyeceğiz. Boza fermente tahıl bazlı bir içecek olup, darı, mısır, pirinç, buğday gibi tahıllardan elde edilebiliyor. Tahılların eklenen su ve maya ile laktik asit fermentasyonuna tabi tutulmasıyla üretilen bozanın kıvamı koyudur. Karakteristik tatlı-ekşimsi bir tada sahip olan boza, dünyanın pek çok ülkesinde bilinmektedir. İlginç bir bilgi olarak bozanın Farsça “darı” anlamına gelen “buze” kelimesinden türetildiğini söyleyelim.

Bu genel bilgiler çerçevesinde ürün içeriğine baktığımızda ise ürünün mısır ve darıdan elde edildiğini görüyoruz. Üründeki mısır ve darı oranının içerikte beyan edilmediğini de söyleyelim. Yani üründe yüzde kaç oranında mısır ve darı olduğunu bilmiyoruz. Gıda Dedektifi’ne özel bir bilgi olarak ürünün geçen yıllarda incelediğimiz fotoğraflarında içeriğinde buğday bulunduğunu fakat içerikteki değişimle şu anda market raflarındaki üründe gluten kaynağı olan buğdayın yer almadığını görebiliyoruz. Üründeki şeker oranı da benzer şekilde beyan edilmemekte, besin değerleri tablosundan çıkarımla ilerlemekteyiz. Fakat içerik sıralamasından anladığımız kadarıyla üründeki mısır oranı darı oranından daha fazla, şeker oranı ise mısırdan fazladır. Üründe bu temel bileşenlerin yanında koruyucu katkı maddesi olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat bulunmaktadır.Fakat bu bileşenler tüketiciye açıkça beyan edilmemekte, etiket beyanında E202 ve E211 kodlarıyla yer almaktadır. Ürün içeriğinde maya olarak herhangi bir bileşenin beyanı da yapılmamıştır.

Ürünün bu haliyle 250 ml’lik tek porsiyonda yani yaklaşık bir su bardağında 202 kcal gibi yüksek bir kalori verdiğini söyleyelim. Bu kalorinin de %97 oranında karbonhidrattan geldiğini söyleyelim. Yani aslında boza son derece yüksek ve tamamına yakını karbonhidrattan gelen kaloriye sahiptir. Ürün özelinde 250 ml’lik tek bardakta 34,9 gr. yani yaklaşık 17 tane küp şekere denk şeker olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu şekerin oranı açıklanmasa da – büyük ölçüde ilave şekerden geldiğini söyleyelim. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek porsiyondaki lif oranı ise 2,1 gr. olarak dikkat çekiyor. Bu lif oranı birçok bir içeceğe göre yüksek gibi görünse de; karbonhidrat yükünün yanında kan şekerini dengelemede yetersiz kalacak düzeydedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: İçme suyu, Toz şeker, Mısır, Darı, Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat)
🔎Ömür Gurme Boza Besin Değerleri
👉Enerji 202 kcal
👉Şeker 34,9 gr.
👉Yağ 0,1 gr.
👉Protein 1,2 gr.
👉Lif 2,1 gr.
📌Not: Besin Değeleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.



Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri