Gündem Özel

Belçika ve Polonya’dan ithal edilerek ülkemizde satılan cipslerde GDO tespit edildi!


Ocak ayının son haftasında Kocaeli’nde yapılan incelemeler kapsamında GDO tespit edilmesi üzerine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Pringles markalı ürünlerin Belçika ve Polonya menşeli çeşitlerinde tüm Türkiye’de %100 analiz sıklığı uygulanmaya başlandı. Buna göre bu ülkelerden ülkemize ithal edilen tüm ürünlerden numune alınarak analizleri sıklaştırıldı. Bu kapsamda yapılan analiz çalışmalarında 130 gr.’lık ambalajlarda satılan Pringes Original Flavour Sade Patates Cipsi’nde GDO varlığı tespit edildi. GDO tespiti yapılan ürünün parti numarası 1290035740 olarak öğrenilirken, ürünlerin piyasaya arz edilmeden depolarda tutulduğu belirtiliyor.

Söz konusu ürünle ilgili bakanlık tarafından acil durum ilan edilirken, söz konusu 1290035740 parti numaralı Pringles Original Sade Patates Cipsi’nin piyasaya sürülmüş ise toplatılması ve piyasaya arz edilen ya da toplatılmayan ürün miktarı hakkında bilgi verilmesi hususunda üst yazı çıkartıldı. Konuyla ilgili Polonya ve Belçika’dan ithal edilen farklı parti numaralarında da GDO tespiti olup olmadığı ya da söz konusu ürünlerin akıbetiyle ilgili ithalatçı firma Düzey Tüketim Malları ya da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuyouna bir açıklama yapılması bekleniyor.

Söz konusu ürün ülkemizde uzun zamandır satışta olup, yıllar önce Uzan Grubu’na bağlı Star gazetesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılarak piyasaya giriş yapmıştı. Pringles Sade Patates Cipsi içeriğindeki patateslerde GDO tespiti olduğu sanılıyor. Üründe kurutulmuş patates haricinde; Ayçiçek ve Mısır yağları, Emülgatör, Maltodesktrin, Tuz, Maya ekstraktı ve Renklendirici olarak Anatto bulunuyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri