Cipsler

Pringles Original Sade Patates Cipsi


Daha önce 2020 yılında incelemesini yaptığımız Pringles Original markalı patates cipsini bugün güncellenen içeriği üzerinden inceleyeceğiz. Aslında ürünün gündeme gelmesine sebep olan bir haber üzerine ürünün içeriğindeki güncellemeleri de duyurmak durumundayız. Öyle ki, Pringles Original ürününün Belçika ve Polonya’dan ithal edilen çeşitlerinde GDO olduğuna dair tespitler üzerine Türkiye genelinde ürünlerin analiz sıklığı %100’e çıkarıldı. Yani ülkemize ithal edilen ürünlerin tamamından numune alınarak GDO tespiti çalışması yapılmaktadır. Bugün inceleyeceğiz ürün birçok süpermarkette satılan sade çeşidi olup, etiket beyanına göre ülkemize Belçika’dan ithal edilmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda geçen seneye göre ciddi farklılıklar olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce üründe ilk sırada yer alan Kurutulmuş patates haricinde ürüne sırasıyla; Pirinç unu, Buğday nişastası ve Mısır unu eklendiğini anlıyoruz. GDO tespitinin patates mi yoksa pirinç, buğday ya da mısırdan mı kaynaklı olduğu ise bilinmiyor. Fakat bildiğimiz tek şey, bu ürünün 2020 yılında yaptığımız inceleme sırasında sadece patates içerdiğidir. Ürüne sonradan ilave edilen pirinç, buğday ve mısır içeriklerinden bu haber vesilesiyle yeniden inceleme yaparken haberdar olduk. Üründe patates de dahil olmak üzere kullanılan bu bileşenlerin oranının beyan edilmediğini de söylemek gerekiyor. Bu haliyle ürün hamur haline getirildikten sonra şekil verilerek üretilen bir patates çerezi olarak tanımlanabilir. Üründe patatese yakın renk vermesi adına sarı/turuncu renk veren Anatto kullanılmaktadır.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında Bitkisel yağ olarak Ayçiçek ve Mısır yağı kullanıldığını görüyoruz. Ürün Palm yağı ya da türevlerini içermiyor, bu durum da tabi ki bizi şaşırtıyor. Üründe ayrıca Emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritleri yer alıyor. Ürün ayrıca içeriği bilinmeyen Aroma vericiler içeriyor. Üründe hangi aroma verici kimyasalların ne amaçla ya da ne tadı vermek üzere kullanıldığı ise – mevzuat gereği bir zorunluluk olmadığı için – tüketicilere beyan edilmiyor. Ürün ayrıca 100 gr.’da 1,3 gr. tuz içeriyor. Ürün bu haliyle 70 gr.’lık tek pakette 359,8 kcal enerji veriyor. Üründe tek pakette 23,1 gr. yağ ve 35,7 gr. karbonhidrat bulunuyor. Tek paket ürünü tüketen bir birey 0,9 gr. tuz tüketmiş oluyor. Üründe yüksek karbonhidrat yüküne karşılık 1,9 gr. lif bulunduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Kurutulmuş patates, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Mısır), Pirinç unu, Buğday nişastası, Mısır unu, Aroma vericiler, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Maltodekstrin, Tuz, Renklendirici (Anatto)
🔎Pringles Original Sade Patates Cipsi Besin Değerleri
👉Enerji 359,8 kcal
👉Karbonhidrat 35,7 gr.
👉Yağ 23,1 gr.
👉Protein 2,8 gr.
👉Lif 1,9 gr.
👉Tuz 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek küçük paket (70 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri