Gündem Özel

Ticaret Bakanlığı yayınlarımıza konu olan sözde indirim oyununa “şok” cezayı kesti!


Yaşadığımız ekonomik süreçte marketlerin indirimli satış politikaları kapsamında bir süredir tüketiciyi aldatıcı nitelikte örneklere tanık oluyoruz. Bu süreçte tespit ettiğimiz aldatıcı uygulamaları Denetle ve Gıda Dedektifi hesaplarından yayınlamaya gayret ediyoruz. Hatta bu yayınlarımız çoğu zaman tepkiyle karşılaşabiliyor. Bu yayınlardan son dönemde en dikkat çekeni ise indirimli olarak satılan fakat gerçekten indirimli olmayan ürünlerle ilgiliydi.

Bu uygulamaları geçen yılın Ekim ve Kasım aylarında yoğun olarak yayınlıyorduk. Örneğin; satış fiyatı zaten 15,90₺ olan bir tavuğu sanki 17,90₺’den indirimli olarak satan Şok Marketlerle ilgili yaptığımız yayında; “Şok ki ne şok! Zaten 15,9₺ olan tavuğu şok indirimle 15,9₺’ye satıyorlar! Ticaret Bakanlığı etiketlerdeki Fiyat Değişiklik Tarihlerini inceleyip, bu aldatıcı uygulamaların hepsine ceza kesmesi gerekirken ortada yok.” ifadeleriyle Ticaret Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştuk.

Yine aynı dönemde benzer şekilde Mopaş marketlerde yapılan sözde indirim oyununu da böyle yayınlamıştık. Fotoğraflarda görüldüğü üzere, fiyatı zaten 8,95₺ olan Doğuş marka çayların sanki 9,95₺’den indirimli satılıyormuş gibi etiketlenmesi tüketiciyi aldatıyordu. Bu yayında da “Denetle takipçileri artık indirim etiketlerine inanmıyor, araştırıyor. Mopaş marketlerde 15.10.2021 tarihinde fiyatı 8,95₺ olan ürün, bir gün sonra 9,95₺’den indirim yapılmış gibi satılıyor. Etikette de enflasyonla topyekün mücadele ifadesi yer alıyor.” ifadeleriyle Ticaret Bakanlığı’nı uyarmıştık.

Belli ki; Ticaret Bakanlığı bu yayınların yanı sıra ayrıca sosyal medya hesaplarında yapılan indirim yayınlarını da mercek altına almış ve yapılan indirimlerle ilgili daha önce vurguladığımız gibi “Fiyat Değişiklik Tarihleri” üzerinden inceleme başlatmış. Bu kapsamda Şok Marketler tarafından Kasım ayında yayınlanan ve 10-16 Kasım 2021 tarihlerinde fiyatı 6,5₺’den 5,75₺’ye iniyor gibi gösterilen ürünle ilgili bakanlık tarafından yapılan inceleme sonucunda ürünün fiyatının 6,5₺ olmadığı anlaşıldı. İnceleme sonrasında Ocak ayında yayınlanan 2021/4879 sayılı Reklam Kurulu raporunda konuyla ilgili; “10-16 Kasım 2021 tarihleri arasında geçerli “Mis Laktozsuz Süt” ürün kampanyasında, ürünün fiyatının 6,50 TL, indirimli fiyatının 5,75 TL olduğu bilgisine yer verildiği ancak Bakanlığa sunulan fiyat değişim tablosuna göre ürünün indirimden önceki satış fiyatının 5,90 TL olduğu, üstü çizili olarak sunulan fiyatın indirimden önceki fiyat olmadığı, bu durumun tüketicileri yanıltıcı olduğu değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi. Bu kapsamda bakanlık Şok Marketler A.Ş. hakkında 6502 sayılı Kanun’un 63, 77/12 ve77/13 üncü maddeleri uyarınca 114 bin 326 ₺ idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verdi. Böylelikle aylardır yayınladığımız tüketici aldatıcı uygulama sonucunda Şok Marketler A.Ş.’ye idari para cezası kesilmiş, bu uygulamanın caydırıcı olması sağlanmıştır.

Fakat hal böyleyken söz konusu reklamların halen yayında olduğunu raporda yer verilen https://www.instagram.com/p/CV-GoJJtCj7/?utm_source=ig_web_copy_link adresine girdiğimizde görüyoruz. Diğer bir dikkat çekici husus ise, söz konusu paylaşımdaki ifadeler ile bu paylaşıma gelen beğeni sayısıyla ilgilidir. 23 bin 922 beğeni alan söz konusu paylaşımda “Bu ürünler sadece Şok Marketler’de “Şok Ucuz” fiyatlarıyla aman kaçırma!” ifadeleri yer alıyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri