Gündem Özel

Temel gıda ürünlerinde KDV oranı %8’den %1’e indirildi.


Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından; “Bugün de, işte bu adımlardan birinin müjdesini sizlerle ve milletimizle paylaşmak üzere bir aradayız. KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Bilindiği gibi un ve ekmekte KDV’yi zaten yüzde 1 olarak uyguluyoruz.” ifadeleriyle yapılan açıklama kamuyouna “müjde” olarak duyuruldu.

Yapılan açıklamaya göre pirinç, makarna, et, balık, süt ve süt ürünleri ile meyve, sebze, kuruyemiş, bakliyat çeşitleri, şeker ve şekerli ürünler, çay, kahve ve su gibi günlük hayatta sıklıkla tüketilen ürünlerde KDV oranının %1’e düşürüleceği vurgulandı. Açıklamanın tamamında “Bunlar pirinç, makarna, et, balık, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, yemeklik yağlar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, bakliyat çeşitleri, şeker ve şekerli ürünler, çay, kahve, su gibi insanlarımızın günlük hayatlarında sık tükettikleri gıdalardır. Tüm bu ürünlerde yapılan vergi indirimi, aynı zamanda enflasyonla mücadelede de önemli bir kazanım anlamına gelmektedir. Üretim, toptan ticaret ve perakende ticaret aşamalarının hepsini de kapsayan gıda ürünlerindeki KDV’yi yüzde 1’e indiren Cumhurbaşkanlığı düzenlemesini yarın ki Resmî Gazete’de yayımlıyoruz. Az önce huzurlarınızda imzayı attım. Bu düzenlemenin şimdiden ülkemize, milletimize, sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadeleri yer aldı.

Uzun süredir gündeme getirdiğimiz ve özellikle evcil hayvan sahiplerini ilgilendiren kedi, köpek ve diğer evcil hayvan mamalarında %18 olan KDV oranıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Evcil hayvanların temel gıda maddeleri olan ve marketlerde de yaygın olarak satılan evcil hayvan mamalarında %18 oranında KDV uygulanıyor. Temel gıda olarak yapılan KDV indirimlerinin ne zaman evcil hayvan mamalarını da kapsayacağı konusu merak ediliyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri