Editoryal İçerik, İşlenmiş Et, Organik, Özel İnceleme

Orvital Organik Dilimli Dana Salam


Yıllar önce salam ve sosis gibi işlenmiş ürünlerle ilgili farklı markalara ait paylaşımlarda bulunmuştuk. Genellikle bu ürünlerin içeriğinde yer alan katkı maddeleri ve renklendiricilerden bahsederek işlenmiş et tüketimindeki olağan sıkıntılardan bahsetmiştik. Geçen süreçte Türkiye’de özellikle organik üretim konusunda ciddi aşamalar kat edildi. Orvital firması, organik tavuk ve yumurta başta olmak üzere üretimini yaptığı birçok temel gıda ile organik sertifikalı ürünlerin çeşitlerinin artmasını sağlayan firmalardan biri olarak öne çıkıyor. Bugün ise Orvital markasıyla üretilen Organik Dilimli Dana Salam ürününü inceleyeceğiz.

Orvital Organik Dilimli Salam 60 GR

Ürün içeriğine baktığımızda dikkatimizi ilk çeken şeyin içeriğinde hiçbir katkı maddesi olmamasının yanı sıra tamamen organik bileşenlerden oluşmasıdır. Üründe kullanılan dana etinden mısır nişastasına, tatlı toz biberden sarımsağa kadar – inorganik bir bileşen olan tuz hariç – bütün bileşenlerin organik sertifikalı olması dikkat çekiyor. Ürünün önde gelen sertifikalandırma kuruluşlarından olan ECOCERT IMO firması tarafından TR-OT-003 numaralı sertifika ile sertifikalandırıldığı da tüketiciye beyan ediliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada Organik Dana Eti olduğunu görüyoruz. Üründe organik dana eti oranı beyan edilmezken, sırasıyla organik mısır nişastası, tuz, organik tatlı toz biber, organik sarımsak ve organik kişniş olduğunu görüyoruz. Ürün içeriğindeki bileşenler bu haliyle sadece organik olmakla kalmıyor, üründe salam ürünlerinde görmeye alışık olduğumuz kıvam arttırıcı, aroma verici, stabilizör, antioksidan ve koruyucu katkı maddelerinin hiçbirinin olmadığını görüyoruz. Üründe ayrıca salama kırmızı rengini vermesi adına renklendirici olarak kullanılan herhangi bir katkı maddesi de bulunmuyor. Raflara baktığınızda Karmin başta olmak üzere birçok tartışmalı katkı maddesinin yer aldığı salam gibi bir üründe bu katkıların hiçbiri olmadan hem de organik üretim yapılabileceğini de böylelikle görmüş oluyoruz.

Ürün 60 gr.’lık paketlerde 8 dilim olarak satılıyor. Ürünün besin değerleri tablosundan anladığımız kadarıyla üründe 60 gr.’lık tek pakette 83,4 kcal enerji veriyor. Ürün 100 gr.’da dana etinden gelen 20 gr. protein içerirken, ayrıca üründe yine dana etinden gelen 7,3 gr. yağ bulunuyor. Buna göre 60 gr.’lık tek paket ürün 12 gr. protein ve 4,4 gr. yağ içeriyor. Üründe buna göre proteinden gelen kalori oranının %57 gibi yüksek bir düzeyde olduğunu hesaplıyoruz. Üründe ayrıca 60 gr.’lık tek pakette mısır nişastasından gelen 1,2 gr.’lık karbonhidrat bulunduğunu söyleyelim. Ürün ayrıca tek pakette 0,8 gr. tuz içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Organik Dana eti, Organik Mısır nişastası, Tuz, Organik tatlı toz biber, Organik sarımsak, Organik Kişniş
🔎Orvital Organik Dilimli Dana Salam Besin Değerleri
👉Enerji 83,4 kcal
👉Karbonhidrat 1,2 gr.
👉Yağ 4,4 gr.
👉Protein 12 gr.
👉Lif Bilinmiyor
👉Tuz 0,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri