Gündem Özel

İstanbul Havalimanı’nda ilk Kosher sertifikalı otomatta su, kola ve gazoz gibi seçenekler sunuluyor.


TRT World Instagram hesabından, Yahudi Cemiyeti’ne ait bir twitter hesabından yayınlanan fotoğraflarla yapılan bir paylaşım dikkatimizi çekti. Paylaşımda “Türkiye’deki İstanbul Havalimanı, gezginler için ilk Koşer gıda otomatlarını açtı” ifadesiyle başlıyor. Paylaşımda ayrıca otomatların Aşkenaz Yahudi Cemaati’nden Haham Mendy Chitrik’in Twitter üzerinden “İstanbul Havalimanı’nda neden Koşer yemeği yok?” ifadelerinden sonra kullanıma sunulduğu belirtiliyor. Paylaşım görselinde ise otomat içindeki sular ve dört adet sandviç yer alıyor. Paylaşımın kaynak gösterildiği Twitter hesabına bakıldığındaysa; otomatta su ve dört adet sandviçin yanı sıra; kola ve sprite gibi gazlı içeceklerin yer aldığı görülüyor. Bu içecekler içeriğinde sofra şekeri mi yoksa glikoz-fruktoz şurubu mu olduğu ise fotoğraflardan anlaşılmıyor. Söz konusu ürünlerle ilgili tüketiciye herhangi bir Koşer sertifikası ise bugüne kadar beyan edilmemiştir.

“Kosher Food Point” yazılı otomatta ilk iki sırada Coca-Cola tarafından üretlen Damla markalı pet şişe sular ye alırken, ikinci sırada sebzeli ve kaşarlı sandviçler, üçüncü ve dördüncü sırada ise Coca-Cola, Fanta ve Sprite ürünlerinin yer aldığı görülüyor. Bu haliyle Coca-Cola firmasına su ve gazlı içecek ürünlerinin Kosher Sertifikalı olarak üretildiği anlaşılıyor. Bunun yanında aynı helal sertifikasında olduğu gibi Kosher sertifikası alan ürünlerin de “aynı zamanda sağlıklı ürünler olmadığı” teyit ediliyor.

Otomattaki bu ürünlerin fiyatları ise ayrıca dikkat çekiyor. Pet şişedeki sular 18₺’ye satılırken, 250 ml’lik Coca-Cola, Sprite ve Fanta ürünlerinin 45₺’ye satıldığı görülüyor. Otomattaki sandviçlerden sebzeli sandviç 80₺’ye satılırken, Kaşarlı sandviç ise 100₺’ye satılıyor. Buna göre Kosher sertifikalı bir sandviç ile Kosher sertifikalı Coca-Cola ve Kosher sertifikalı su tüketen bir kişi 163₺ ödemek durumunda kalıyor.

Gazlı içecek ve su şişesi üzerinde Kosher sertifikasına dair herhangi bir ibare yer almazken, sandviçler üzerinde 30 Temmuz 2022 tarihine kadar geçerli Kosher sertifikası olduğuna dair imza yer alıyor. Türkçe herhangi bir ifade yer almayan Kosher sertifikası üzerinde “We hereby certify that this sealed packaged meal produced by LA CASA DE BARINYURT CATERING SERVICES ISTANBUL – TURKEY” ifadeleri yer alıyor. Buna göre ürünlerin İstanbul Sarıyer’de faaliyet gösteren Barınyurt Huzurevine Yardım Derneği İktisadi İşletmesi tarafından üretildiği anlaşılıyor. Sertifika üzerinde ayrıca Yahudilere ait Kosher sertifikalandırma terimleri olan et ürünleri için Kosher L’Mehadrin, süt ürünleri için Cholov Yisroel, ekmek ürünleri için Mezonot ve kek veya pasta ürünleri için Pas Yisroel – Yoshon gibi ifadeler de yer alıyor. Sertifikanın Kosher sertifikalı teçhizatlarla, Kosher sertifikalı aluminyum folyolar ve paketlerde sunulduğu, açılan ya da yıpranmış paketlerdeki sertifikaların ise geçersiz olduğu belirtilmektedir.

Koşer, Yahudiliğe göre; yenilmesi ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlerdir. Bunları belirleyen kurallara ise kaşerut ya da kaşrut kuralları adı verilir. Hahamlık, bu uygulama kapsamında Doğu Avrupa’dan ithal edilen etlere, üretildikleri yerde bulunan Koşer verme yetkisine sahip kuruluşların verdikleri sertifikaları kabul ediyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri