Gündem Özel

Sosyal medyada artan tepkiler sonrasında Migros tarafından kamuoyuna yapılan açıklama tekrarlandı


Günlerdir sosyal medyada artan tepkiler ve özellikle kelepçeli fotoğraflar üzerinden yoğunlaşan olumsuz yorumlar sonrasında Migros tarafından kamuoyuna 11 Şubat’ta yapılan açıklama tekrarlandı. Tepki gösteren Twitter hesaplarına resmi hesap üzerinden verilen cevabın ekinde yer alan açıklamada Migros tarafından süreç anlatılmakta olup, yazının sonucunda ise “Bu çalışma koşullarını uygun bulan, işyeri sorumluluklarına saygı duyan arkadaşlarımıza kapımızın açık olduğunu önemle belirtmek isteriz.” ifadeleri yer alıyor. Önceki gün Tuncay Özilhan’ın Beykoz’daki evinin önünde protesto yapan işçilerden birinin kelepçeli fotoğrafı üzerine firmaya tepkiler artmıştı.

Migros tarafından 11 Şubat 2022 tarihinde kamuoyuna yapılan açıklamada; “İşçi haklarının gözetilmesinde perakende sektöründe öncü olan Migros’un, mağazalarında 50 yıldan beri sendikalı olarak çalışılmaktadır. Dağıtım Merkezlerimiz ise uzmanlığı gereği 20 yıldır farklı iş ortaklarımız tarafından işletilmektedir. Ana düsturumuz olan öncü işçi hakları aynı şekilde bu işverenlerin de temel duruşudur.” ifadeleri yer alıyordu. Açıklamada ayrıca tepki çeken süreçle ilgili detaylı bilgi verilmiş ve dağıtım işvereni Us Grup ile çalışanlar arasındaki süreç anlatılmıştı. Yapılan açıklamada; “İlgili dağıtım merkezi işvereni Us Grup tarafından çalışanlara prim dahil ortalamada %54’lük gelir artışı yapılmıştır. Şubat ayının ilk haftası da zamlı gelir ödemeleri hesaplarına yatırılmıştır. Şeffafça bilinmesini isteriz ki, Us Grup tarafından halihazırda ortalama saatlik ücret 6,6 TL, prim dahil saatlik gelir de 9,7 TL arttırılmıştır. Bahsi geçen saatlik ilave 4 TL eklenmesi durumunda prim dahil gelir artışı %80’e denk gelmektedir ki, bunun da ekonomik rasyonalitesi maalesef bulunmamaktadır. Bu artışı yeterli bulmayıp çalışmak istemeyen bazı kişiler, ne yazık ki çalışmayı sürdürmek isteyen arkadaşlarına da engel olmuş ve çalışma haklarını engellemiştir. Tüm şeffaf iletişime, yakın diyaloğa, uyarılara, 2 ihtara ve defalarca sözlü açıklamalar ile doğruların anlatılmasına rağmen eylemlerini devam ettirmişlerdir. Us Grup, Avrupa Dağıtım Merkezi’nin operasyonlarının günlerce kesintiye uğramasına ve gıda tedarik zincirinin kırılmasına yol açan eylemcilerle, arzu edilen en son şey olsa da mecburi olarak yollarını ayırmak zorunda kalmıştır.” ifadeleri yer alıyordu.

Açıklamanın sonunda firma tarafından “Migros olarak elbette herkesin geçim sıkıntısını anlıyoruz” ifadeleri sonrasında eşit, adil ve hakkaniyetli bir çalışma ortamı yaratmak düsturuyla firmanın azami zam ile gelir artışı yaratıldığı, bu çalışma koşullarını uygun bulan ve işyeri sorumluluklarına saygı duyacaklara kapıların açık olduğu vurgulanmıştı. Bu açıklamadan bir hafta sonra ortaya çıkan görüntüler, firma sahibine yönelik kişiselleşen ve evinin kapısına kadar taşan tepkiler ve sosyal medyada yoğunlaşan olumsuz yorumlar sonrasında Migros ek bir açıklama yapmak yerine, yukarıdaki açıklamayı tekrar etme yoluna gitti. Firma tarafından yeni bir açıklama yapıldığında tekrar sizlere ileteceğiz.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri