Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Nesquik Kakaolu Buğday ve Mısır Gevreği


Önceki gün Samsun’daki bir belediye tarafından tüketim tarihleri yaklaşan Nesquik Kakaolu Buğday Mısır Gevreklerinin ilköğretim okullarında çocuklara dağıtıldığı bilgisi üzerine biz de bir takım yayınlar yapmıştık. Yayınlarda özellikle içeriğinde şeker ve glikoz şurubu bulunan, mevzuat gereğince kantinlerde satışı ve çocuklara yönelik reklamı yasaklanan bu ve benzeri ürünlerin belediye eliyle çocuklara ücretsiz dağıtılmasının da Ticaret Bakanlığı mevzuatı kapsamında “promosyon” niteliğinde olduğundan yasak olduğunu tekrar vurgulamıştık. Bugün ise sizlere bu olay özelinde ürünün içeriğinden ve besin değerlerinden bahsedeceğiz. Ürün 450 gr.’lık ve 700 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün Nestlé Cereals markasına bağlı Cereal Partners Gıda Tic. Ltd. Şti. firması tarafından Bursa’da üretiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Tahıllar, Şeker ve Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Aslında ürünün temel bileşenlerini gözler önüne süren bu içerik sıralamasının sonrasında kakao tozu ve yağı azaltılmış kakao tozu geliyor. Üründe %51 oranında tam buğday ve %17,5 oranında mısır irmiği olduğunu görüyoruz. Ürün bu haliyle tam buğdaydan gelen lif oranıyla da dikkat çekiyor. Fakat üründe yüksek oranda şeker ve ilave olarak nişasta bazlı glikoz şurubu yer alıyor. Ürün buna göre 30 gr.’lık tek porsiyonda 7,5 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe 30 gr.’lık tek adetteki toplam karbonhidrat oranı ise 24 gr. olarak dikkat çekiyor. Bu karbonhidrat yüküne karşılık üründe 2,7 gr. lif bulunuyor.

Ürün %4,1 oranında kakao tozu ve %1,8 oranında yağı azaltılmış kakao tozu olmak üzere toplam %5,9 oranında kakao içeriyor. Üründe ayrıca içeriği tüketiciye beyan edilmeyen aroma vericiler ile çeşitli vitamin ve mineraller bulunuyor. Geçmiş aylarda benzer bir ürünün vitamin ve mineral eklenmesi suretiyle “eczanelerde” satışına da tanıklık etmiş, yaptığımız uyarıcı yayınlar sonrasında fason üretim yapan bir firma tarafından mahkemeye verilmiştik. İşte buna benzer bir zihniyet bugün bu ürünü okullarda dağıtılmasına göz yumuyor, içinde vitamin ya da mineral var diye sağlıklı bir ürün gibi görebiliyor, gösterebiliyor. Gıda endüstrisi elindeki imkanlar dahilinde artık her türlü ürünü vitaminli ya da mineralli diye üretebiliyor, satabiliyor. Elbette vitaminleri gerçek kaynaklarından, şeker ve glikoz şurubu ilave edilmemiş endüstriyel olmayan gıdalardan almak her zaman en doğal yol olarak öne çıkıyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Tahıllar [Tam Buğday (%51), Mısır İrmiği (%17,5)], Şeker, Glikoz şurubu, Kakao tozu (%4,1), Yağ azaltılmış kakao tozu (%1,8), Tuz, Aroma vericiler, Antioksidanlar (Tokoferolce zengin ekstrakt, Alfa-tokoferol), Vitamin ve Mineraller (Niasin, Pantotenik asit, Vitamin D, Vitamin B6, Tiamin, Riboflavin, Folik asit, Kalsiyum, Demir)
🔍Nesquik Kakaolu Buğday ve Mısır Gevreği Besin Değerleri
👉Enerji 119 kcal
👉Şeker 7,5 gr.
👉Yağ 0,9 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 2,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri 7 yemek kaşığı (~30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri