Editoryal İçerik, İlave Şekersiz, Krema Sos ve Ezmeler, Özel İnceleme

Züber Kakaolu Fıstık Ezmesi


Önceki hafta incelediğimiz Züber Fıstık Ezmesinin bu sefer Kakaolu çeşidini inceleyeceğiz. Önceki incelemede %100 oranında yer fıstığı içeren üründe bu sefer %80 oranında yer fıstığı yer alıyor ve yer fıstığına bal ve kakao ekleniyor. Ürün içeriğinde yine ilave şeker, tatlandırıcı, aroma verici ya da koruyucu katkı maddesi yer almıyor. Ürün 315 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %80 oranında yer fıstığına ilave olarak %10 oranında bal ve %10 oranında kakao yer aldığını görüyoruz. Üründe kakao içeriğinde de kakao tozu ve kakao çekirdeği bulunuyor. Ürün kakao yağı da dahil olmak üzere herhangi bir bitkisel ya da hayvansal yağ ilavesi içermiyor. Bu haliyle 100 gr. üründe tamamı yer fıstığından gelen 50 gr. yağ içerdiğini görüyoruz. Bu yağın sadece 9,5 gr.’lık kısmının doymuş yağdan geldiğini söyleyelim. Üründe ayrıca 100 gr.’da yer fıstığı ve baldan gelen 25 gr. karbonhidrat yer alıyor. Ürün ağırlıklı olarak yer fıstığından gelen 18 gr. protein ve 7,5 gr. lif içeriyor. Bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 15 gr. karbonhidrat, 7,5 gr. yağ ve 5,4 gr. protein içerdiğini gösteriyor. Ürün tek porsiyonda ayrıca yer fıstığından gelen 2,25 gr. lif içeriyor.

Bu temel besin değerlerinin yanı sıra; üründe yer fıstığından gelen çeşitli vitamin ve mineraller yer alıyor. Buna göre ürün 100 gr.’da 14 mg. Niasin, 598 mg. Potasyum, 342 mg. Fosfor, 168 mg. Magnezyum, 2,6 mg. Çinko ve 0,4 mg. Bakır içeriyor. Bu veriler çerçevesinde ürünün 30 gr.’lık tek porsiyonunda günlük ihtiyacın %17’sini karşılayacak Niasin yani B3 vitamini ile günlük ihtiyacın %10’unu karşılayacak Fosfor ve Magnezyum yer alıyor. Ürün tamamen yer fıstığından gelen vitamin ve mineraller içerdiğinden bu oranlar %100 yer fıstığı içeren diğer çeşitten daha düşük olarak dikkat çekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Yer fıstığı (%80), Bal (%10), Kakao (%10) [Kakao tozu, Kakao çekirdeği]
🔍Züber Kakaolu Fıstık Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 172,8 kcal
👉Karbonhidrat 15 gr.
👉Yağ 7,5 gr.
👉Protein 5,5 gr.
👉Lif 2,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri