Gündem Özel

Ayçiçek yağında hammadde bağımlılığının faturası: Market raflarında Nisan ortasına kadar yetecek düzeyde ayçiçek yağı kaldı!


Dün Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Rusya – Ukrayna arasında devam eden savaş özellikle bitkisel yağ sektörü açısından ülkemizi bir “krize” götürüyor. Yıllardır temel gıda maddeleri ve hammaddelerinde ithalata dayalı ve iç pazarın yüksek ölçüde bağımlı olduğu bir politika izleyen ülkemiz maalesef her türlü dış olaydan birebir etkileniyor. Yapılan açıklamaya göre ülkemizdeki bitkisel yağ stokları market rafları dahil olmak üzere Mart sonu ya da Nisan ortasına yetecek düzeydedir.

Yazılı açıklamada bundan iki hafta önce 1400$ seviyesindeki yağ fiyatlarının uluslararası piyasalarda 2000$ seviyelerine yükseldiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra fiyat endişesinin de ötesinde hammadde bulma sıkıntısının had safhada olduğu vurgulanıyor. Bu açıdan durum gıda arz güvenliği seviyesine doğru gidiyor. Tahir Büyükhelvacıgil tarafından yapılan açıklamada Rusya’nın Türkiye’ye gıda ambargosu uygulamaya başladığı belirtilirken, mevcut sıkıntıların kaynağı olarak ayçiçek yağının ithalatı aşamasında kullanılan Rostov Limanı’nın ve Azak Denizi’nin Rusya Federasyonu kontrolüne geçmesi işaret ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamada; “Sektörümüzün ham ayçiçek yağı ithalatında kilit noktalarından biri Azak Denizidir. Gemilerimizin büyük çoğunluğu bu bölgede bulunan Rostov Limanı’ndan yüklenmektedir. Fiili duruma bakıldığında Azak Denizi Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından tamamen kontrol altına alınmış ve bir iç deniz durumun gelmiştir. Durum böyleyken Rusya Federasyonu bu bölgeden kargo gemilerinin çıkışına izin vermemektedir. Bir başka açıdan bakıldığında Rusya’ya ambargo seviyesini her geçen gün yükselten AB ülkelerine dahi gaz satarak bir şekilde ticaretini devam ettiren Rusya, belki de mevcut durumun farkına varmadan ülkemize gıda ambargosu uygulamaya başlamıştır.” ifadeleri kullanılıyor. Yazıda son olarak Rusya ile ülkemiz ilişkilerinin çok daha ileri düzeyde olduğu ve Rusya Büyükelçiliğimiz nezdinde girişimlerde bulunularak Azak Denizinin acilen ulaşıma açılmasının ülkemiz açısından hayati öneme sahip olduğu vurgulanıyor. #NeYediğiniziBilin

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre 2020-2021 sezonunda Türkiye, dünya ayçiçeği ithalatında yüzde 32,4 ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Türkiye’den sonra ikinci sırada yüzde 27,8 ile Avrupa Birliği bulunuyor. Türkiye’nin ayçiçeği ithalatı yaptığı ülkelerin başında %50,6 ile Rusya gelirken, Ukrayna %14,6 ile ikinci sırada yer alıyor. Türkiye ayrıca sırasıyla Bulgaristan, Moldova ve Romanya’dan ayçiçeği ithal ediyor. Daha önce çok kez gündeme getirdiğimiz üzere; ayçiçeği ithalatı sonrasında ülkemizde üretilen ayçiçek yağlarının üzerinde Menşe ülke bilgileri yer almıyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri